View Single Post
  #42  
Vechi 27.02.2012, 03:21:47
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Doamna, cu toata dragostea ce va port, permiteti-mi sa precizez (daca v-ati referit si la mine cand ati pomenit de sfaturi): eu nu am fost de loc "hotoman", cum i-am recomandat lui Raoul (desigur in sensul cel bun, am subliniat aceasta precizare) iar asta mi-a adus necazuri. De fapt am adaugat acolo un indemn tocmai pentru ca mi-am dat seama, cu vremea, de un lucru important: cand exista cea mai mica forma de pacaleala sau neatentie in momentul deciziei maritale, niciodata (cred eu) nu exista un pacalit si un pacalitor. Ci, din nenorocire, sunt intotdeauna cel putin doi pacaliti. Fiecare in planul sau. Si am spus cel putin doi, deoarece pacaliti raman si copiii, ceea ce e poate cel mai oribil efect al unei clipe de iresponsabilitate sau neglijenta sau usuratate.
De aceea eu cred, tocmai in baza unor amare experiente personale (pe moment incantatoare dar pe termen lung foarte distructive) ca observarea atenta a conduitei partenerului pe timpul Postului nu poate fi decat folositoare ambilor viitori soti si, in viitor, copiilor si nepotilor si poate altor generatii care tarasc dupa ei greselile inaintasilor. O stim prea bine, nu doar din Scriptura.
In acest sens am adresat un apel la discernamant si atentie sporita, spre tot folosul (in nici un caz spre vreo constrangere, caz in care mi-as depasi lungul nasului).
Am incercat sa imi amintesc tineretile mele si sa scot de acolo macar un graunte folositor.
Va multumesc pentru oportunitatea de a dezvolta subiectul.
Cu toata dragostea frateasca si cu recunostinta, va urez Post binecuvantat de Hristos Domnul! AMIN+!
Eh nu..... ma refeream la toti cei care dau sfaturi mai ales cei care am trecut de anii tineretii si acum vrem ca tinerii sa fie sfinti pe aici, fiecare lucru la timpul lui,cei tineri acum ce daca e post sa nu mai vorbeasca sau sa se intilneasca eu zic ca prea mult cerem si noi de la tineri si am uitat ca si noi am fost tineri si am facut greseli. Eu as fi cea mai fericita sa pot da timpul inapoi.
Stai linistit ca nu m-am referit special la ce ai raspuns lui Raul. Eu ma bucur din suflet cind aud ca sint tineri pe aici pe forum e lucru mare.
Post cu folos iti doresc si eu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote