View Single Post
  #40  
Vechi 29.12.2015, 15:47:19
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu doar o nelamurirea am pentru BOSVistii nostri, daca sunt asa bine mersi eclesial cum se cred, de ce nu sunt in comuniune nici macar cu bisericile ortodoxe pe stil vechi ci doar cu niste comunitati la fel de dubioase ca ei?

Se pare ca pana la urma nu calendarul e problema ci duhul sectar si schismatic de care sufera.
Foarte bine exprimat. Ei numesc asta "ingradire de eretici", si citeaza tot felul de sfinti obscuri, canonizati dupa multe discutii, si care in timpul vietii au avut atitudini extremiste sau au tinut de jurisdictii cu canonicitate indoielnica, aflate la limita schismei, precum ROCOR-ul. Nu ca sfintii respectivi, indeobste rusnaci si greci, canonizati de factiuni ROCOR-like, nu ar fi pe bune, deoarece, mda, se pare ca ROCOR are succesiune apostolica, dar toata treaba cu justificarea lor e dubioasa. Nu stiu care sfant din vremea unitatii Bisericii a zis "Prefer sa gresesc cu Biserica, decat sa am dreptate impotriva ei". Evident, a zis "greseala" in sens hiperbolizant. Si da, avea dreptate: schismaticii au cateva puncte juste, dar (ce cred ei ca este) leacul este mult mai rau decat (ce cred ei ca este) boala. Adica, clar schimbarea calendarului a fost o mare greseala, insa schisma lor o greseala cu mult mai mare: pe undeva intre schisma si erezie.
Reply With Quote