View Single Post
  #1218  
Vechi 06.07.2016, 19:04:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
deja ai omorât o femeie cu gândul :)
încep să cred că pe aici bântuie fariseii care încearcă sa vindece bieț›ii creș™tini de viaț›ă..
Doamne miluiește, frățiorul meu, în ce hăuri de întuneric alergi... și le arăți și altora întunericul tău ca pe un lucru bun, în loc să te zdrobești în rugăciune și spovedanie, în lacrimi și dragoste...

1 - În gândul meu n-am pușcat-o, n-am înjunghiat-o, n-am otrăvit-o, nimic rău nu i-am făcut și nu m-am gândit la o persoană, deci taina persoanei ca întreg, unde e? Pe cine am omorât ? Cum arată ?

2 - Când Hristos spune că dacă ai poftit o femeie în inima ta ai și curvit cu ea, înseamnă că Hristos a și curvit cu o femeie ? După logica ta așa reiese... Sărăcuțul de tine, asta face mândria din om.

3 - Mă acuzi că sunt fariseu? Frățiorul meu drag, nici pe un om care ucide alt om, nu vreau să-l ucid sau să-i fac rău, nici dacă-l văd cu ochii mei că ucide alt om, ci îl vreau mântuit. Nici pe o desfrânată, nici pe un magnat bolnav după bani, sau alte soiuri de păcate, nu vreau să-i omor, nici un rău să le fac, decât bine, să-i văd mântuiți.

4 - De unde știi ce-i în inima mea? Doar Domnul cunoaște inima și rărunchii, spune Scriptura și acel om căruia voiește Dumnezeu să-i descopere inima altui om. Gândește-te: când acuzi de fariseism pe nedrept, fără să cunoști nimic despre omul care-l acuzi, fără să știi inima lui, nu oare tu ești fariseul ? Care judeci aspru, pui etichete și faci condamnări ?

Să ieși de pe calea asta care duce la iad, e o cale a mândriei... Smerenia o biruie, rugăciunea și postul... Toate în dragostea de aproapele mai mult decât pe tine însuți.

Dumnezeu să te vindece, frățior iubit. Să accepți vindecarea prin cele 4 amintite mai sus.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca umbli cu femei care nu stiu de igiena intima..
Nu neaparat, dar in cazul asta, isi poate lua una noua..
Probabil de asta ii si dai ghes sa o imagineze "zeama urat mirositoare" si "plina de viermi".
Și dacă umbli cu femei care știu de igienă intimă, nu tot desfrânate se numesc ele? O femeie care face dragoste cu un bărbat înainte de nunta ei cu acesta, a făcut desfrânare și curvie cu el. Dar o iartă Domnul foarte repede, dacă se va căsători cu el, iar dacă el nu o vrea de soție, de ce se mai unește intim cu el? Nu din pofte carnale? Și-atunci nu e desfrânată? Dacă nu are pofte carnale, îl respinge politicos, iar dacă are pofte, să se căsătorească, ca să nu ardă, spune Pavel.

Dacă n-o curtează nimeni, să curteze ea pe unul, să-l facă să-i placă de ea, și înainte de-a se culca cu el, să-i pună condiția căsătoriei, fiindcă iubesc amândoi pe Hristos. Și să se căsătorească. Iar după căsătorie, să-l cucerească și recucerească cu feminitatea, blândețea, cumințenia, dragostea ei, virtuțiile și farmecul ei creștinesc, milosteniile, și nu o va lăsa, nu se va despărți de ea.

Sau o femeie cuminte, soție de casă, iubitoare de Hristos, nu oare ies și din ea lichide urât mirositoare, când face dragoste? Ba da ies, aceleași lichide ca dintro desfrânată.

Deci decât să te ungi cu lichidele acelea ale altei femei decât soția ta și să păcătuiești, mai bine să rămâi la cele ale soției, după cum și orice bărbat le are și soția iubitoare rămâne la ale bărbatului ei și vă sfințiti unul pe altul, decât să mergi la desfrânate.

Desfrânate care pot muri în orice moment și când te uiți în urmă ce-ai făcut, ți-ai stricat mântuirea cu zeama spurcată a unei femei, din care se hrănesc viermii, atunci să nu plângi și să nu te pocăiești? Ba da, neîntârziat. Și greu te mai ridici din căderea desfrânării și adulterului și mulți nu se ridică deloc și vei face adulter în continuare, înșelânduți soția ta, frumoasă și cuminte.

Și așa se ajunge, cel care înșeală, la boli grave... cancer, leucemie, sau altele mai ușoare, dar de răsunet și chin toată viața, sau mai grav, păcatele părinților se răsfrâng pe copiii care merg și ei pe urmele părinților...

Aceștia sunt idolii și chipurile cioplite: desfrânarea, necurăția, patima, pofta rea și lăcomia. (Coloseni 3, 5)

Nu Sfintele Icoane, acestea sunt făcătoare de minuni, aducătoare de mântuire, de har, de Duh Sfânt și de Împărăția Cerurilor, conform Bibliei.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.07.2016 at 22:28:59.
Reply With Quote