View Single Post
  #39  
Vechi 09.03.2013, 20:11:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tigrule, stii ce carte am acum in maini?
"Cantare de biruinta canatand. Predici la duminicile de peste an" de pr. dr. Constantin Necula de la Sibiu.
In prefata isi justifica titlul: "Am ales drept titlu nou celor doua volume reunite acesta Cantare de biruinta cantand..., aducand aminte cititorului ca propovaduirea nu poate fi rupta de liturgic si Euharistie, de aceea rostirea propovaduitoare a Evangheliei nu este alta decat o binecuvantata cantare a Biruintei Vietii asupra mortii si a pacatului, nu e alta decat un arpegiu din cantarea cea vesnica a Invierii. Desigur, credinciosii nostri vor sti ca formula din titlu este, de fapt, cea rostita de preot inaintea momentelor celor mari ale Pogorarii Duhului Sfant in Dumnezeiasca Liturghie peste Cinstitele Daruri, pentru a le sfinti. O invocare a bucuriei intalnirii cu Dumnezeul Cel Viu. Predica n u poate fi altfel. Nu poate converti altfel sufletele la Hristos Domnul, la valorile Imparatiei Sale."

Si sa stii ca respectivul care a scris aceste randuri este un preot tanar, care face misiune printre tineri si printre protestanti. Am avut bucuria sa il vad si eu, nu este deloc scortos, e foarte de treaba. De aici rezulta ca si predica e tot o cantare :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote