View Single Post
  #27  
Vechi 14.11.2011, 15:40:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nici minunea nu poate fi o dovadă irefutabilă. Nu există un monopol al Bisericii asupra faptului considerat supranatural, ca dovadă răspândirea miracolului în (aproape) toate modurile de manifestare ale lui homo religiosus: de la neoprotestanți, islamiști, hinduiști și până la magia vodoo.
Citat:
În prealabil postat de AlinB
Da, miracolul este forma cea mai usor de inteles a credintei si cea mai accesibila omului infantil spiritual, dar cine ramane doar la aceasta etapa este vrednic de plans si cum a spus si Mihailc, poate usor sa ajunga in deriva caci miraculosul nu e un specific strict al dreptei credinte.
Sper ca nu am inteles bine si nu va gandeati ca si in alte religii exista minuni. Si cred ca ati vrut sa spuneti, la fel ca si mine, ca si in alte religii exista "minuni" de la vrajmasul. Bineinteles ca era vorba de cei care sunt in afara ortodoxiei sau atei (sau chiar ortodocsi mai putin practicanti), iar acestia e evident ca sunt la inceput, doar n-o sa le vorbim de filocalie.
Bine ar fi ca sa ne dam seama ca de fapt si noi suntem tot la dinti de lapte si ne prinde bine sa citim vietile sfintilor si alte scrieri mai accesibile si frumoase si sa nu sarim direct la cine stie ce teologie inalta.
In afara ortodoxiei exista minuni doar pentru a-i indemna sa vina la mantuire, in Biserica. Pentru ca Dumnezeu este Adevarul, spune doar adevarul. Exemple avem si in Sfanta Scriptura, episodul cu Sf. Pavel pe drumul Damascului si apoi ce s-a intamplat la Damasc, apoi cel cu sutasul Corneliu si mai sunt multe.
Spuneam in alt mesaj ca am fost mirat ca cineva cunoscut mie care e ateu (si evreu, dar nu are importanta, doar ca sa arat ca nu e botezat ortodox) a spus ca dovada ar trebui sa fie minunile (si el credea ca nu exista minuni).
Asadar daca un ateu, neoprotestant, musulman, sau ortodox nepracticant ne intreaba de ce sau cum aratam ca ortodoxia sau crestinismul e credinta adevarata, nu e nevoie sa spunem doar ca asa scrie in Sfanta Scriptura, ca soarele rasare in fiecare zi la noi, ca ma simt bine, etc., cum sunt nevoiti sa spun altii, ci avem si arguemntele pe care ni le da Dumnezeu, pentru ca El arata intotdeauna unde e adevarul prin minuni.

Referitor la cazul de fata, eu tot nu inteleg incrancenarea unora sa combata ceva care pana la urma nu contrazice ceva din ortodoxie. Ma refer la incrancenare, nu la neincredere, in schimb sunt multi ortodocsi care cred pseudo-stiinta evolutionista.
Poate m-am exprimat gresit, nu am spus ca acele rezultate nu sunt stiintifice, ci ca nu stiu daca sunt toate exacte, dar oricum e sigur ca exista, poate cu o marja de eroare. Aceste articole au fost date si pe site-ul patriarhiei, si pe site-ul catolic. Nu stiu daca a fost citit tot articolul, in intregime. Bineinteles ca puterea sfintei cruci exista, chiar daca noi nu mai constientizam exact acest lucru.
Reply With Quote