Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #169  
Vechi 04.12.2016, 21:02:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce ziceai, Moshule? :)
Ziceam ca... nu ti-am multumit inca pentru initiativa de a deschide un topic special. Chiar daca in ziua urmatoare, primul gand era acela ca... nu se merita, al doilea gand era de pace si intelegere: niciodata nu e nici prea mult, nici prea tarziu, si nimeni nu poate sti astazi, ce-i aduce ziua de maine. Sa nu ne inraim si nici sa nu credem ca noi insine nu putem ajunge... mult mai rau... Si-apoi, daca nu mai dorim sa ne rugam pentru el, fiindca el insusi nu pare ca se alatura in rugaciune, sa o facem macar pentru bietul Nicolaie si mama lui. Nu conteaza ce spune el, ce atitudine are, pe cine mai jigneste, cu cine se mai lupta... Sunt incercarile lui, la care noi - din fericire!!! - suntem spectatori!
Cu siguranta, nu pentru ca suntem mai buni, ne fereste Dumnezeu, ci fiindca am avut in viata altfel de sanse. Daca am fi trecut ca si el, prin aceleasi momente "la limita", probabil am fi cazut mult mai rau... Oricum, nu avem certitudinea ca suntem deja salvati, dar in ciuda concluziei lui, in relatia cu Dumnezeu, nu ne putem permite sa mintim...
Asadar, Alin, sa nu-ti para rau!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote