View Single Post
  #6  
Vechi 05.11.2009, 08:30:16
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Daca intr/adevar crucea este un obiect sfant, care detine puteri supranaturale si arma de care se teme satana cel mai mult, atunci de ce ratacitii aia care s/au lasat de vechiul obicei, nu au pierit ? Eu stiu una si buna, daca un lucru este dfant si sacru, cine se atinge numai cu gandul sa-i faca rau, va sfarsi intr/un mod groaznic, ca urmare a rautatii lui.
Dar cum se face ca atatia oameni si-au ars icoanele si crucile si acum dupa zeci de ani o duc bine si nu li s-aintamplat nimic?
Domnilor, ma repet, mie nu imi place sa inghit fara sa mestec!
Va rog, expuneti/va opinia si lamuriti treaba aceasta!
Credinta nu este magie, iar Dumnezeu nu actioneaza precum un automat. Iar pedepsele pe care le aplica Dumnezeu au scop pedagogic, pentru intoarcerea spre El a pacatosilor. De aceea, in atotintelepciunea Lui, El socoteste cand este momentul. De multe ori, dragostea cu care ne invaluie contrabalanseaza raul pe care l-am facut noi.

Aceasta arata ca Dumnezeu ne iubeste pe toti ca un tata. Un parinte intelept isi pedepseste copiii in mod pedagogic, nu doar de dragul pedepsei.

De aceea nu trebuie sa gandim in termeni automatisti despre nimic din cele ale credintei, caci obiectul discutiei noastre nu este un obiect sau o "forta supranaturala", ci este un Dumnezeu personal.
Reply With Quote