View Single Post
  #43  
Vechi 03.01.2014, 23:34:08
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Konijiro,
Un an nou fericit vă doresc!
"Oamenii care au fost inchisi in acea perioada nu au fost inchisi din motive care tin de religie..."
Am menționat numeroase exemple de profesori universitari teologi și nu numai, care au fost persecutați din motive religioase - fapt consemnat chiar și în acuzațiile oficiale formulate de către autoritățile comuniste.
Nicio problemă, repet: membrii mișcării spirituale Rugul Aprins (acuzația oficială: "activitate mistică ostilă - mișcarea cuprindea o mulțime de preoți foarte cunoscuți și îndrăgiți, printre care s-au numărat: pr. prof. D. Stăniloae, pr. Sofian Boghiu, pr. Benedict Ghiuș, monahul Daniil/ Sandu Tudor, Vasile Voiculescu și mulți alții, ale căror nume nu le am acum în minte), pr. prof. Ilarion Felea și mulți alți profesori de Mistică și de Apologetică (discipline eliminate în mod abuziv din Institutele teologice, încă din 1948), prof. Teodor M. Popescu, pr. Gh. Calciu Dumitreasa, pr. Mina Dobzeu, pr. Arsenie Papacioc, pr. Arsenie Boca, pastorul R. Wurbrand și mulți, mulți alții.
Apoi gândiți-vă: creștinismul e o religie prin excelență mărturisitoare, promovarea credinței fiind una dintre datoriile noastre religioase. Dacă dreptul practicării acestei datorii fundamentale de credință le era refuzat creștinilor, în ce mod li se respecta libertatea conștiinței?
Dvs aveți convingeri ateiste, da?
Dacă, să presupunem prin absurd, România ar deveni stat teocratic și ar interzice prin lege orice încercare de promovare publică a ateismului, nu v-ați simți lezate grav convingerile, libertatea conștiinței și libertatea de exprimare???!...
Religia a fost eliminată din învățământul public încă din 1948.
"Erau obiectivi", veți spune.
Surpriză: la orele de dirigenție, Filosofie ș. a. una dintre temele abordate era propaganda ateistă (nu știu exact denumirea oficială a lecției).
"BOR reprezinta credinta"
Desigur că reprezintă credința, fiind parte a Bisericii universale!
BOR este organizarea instituțională actuală a Bisericii creștine din acest spațiu numit în mod convențional, de mai puțin de două secole, România.
În schimb, dacă unul sau mai mulți membrii ai BOR ar deveni inconsecvenți lui Hristos, ei nu ar mai reprezenta credința și ar înceta să mai fie membrii ai Bisericii, indiferent de poziția lor în ierarhia instituțională din acel moment istoric.
Adevărații membrii ai BOR din perioada comunismului au fost cei persecutați pentru credință și toți cei care, chiar fără a fi prigoniți, I-au rămas fideli lui Dumnezeu și au refuzat orice compromis cu regimul criminal.
În antiteză cu aceștia, colaboraționiștii au căzut din calitatea de membrii ai Bisericii Ortodoxe, indiferent dacă erau simplii credincioși, preoți sau chiar ierarhi, pentru că "Dumnezeu nu caută la față, ci la inimă".
Credința creștină nu poate fi asociată cu păcatele comise, în numele ei, de către oameni.
Biserica, în sens teologic, este "Una, Sfântă, Sobornicească (catholică) și Apostolică".
Din aceste 4 însușiri fundamentale ale Bisericii putem observa clar că nu este vorba exclusiv de o anumită instituție eclesiastică (fiindcă, în acest sens, există o mulțime de Biserici autocefale naționale), ci de COMUNITATEA TUTUROR CELOR CARE CRED.
De aceea, toți credincioșii - clerici și laici împreună - formează/ constituie/ alcătuiesc Biserica lui Hristos.
Iar instituțiile eclesiastice particulare, dintr-o anumită epocă și dintr-o anumită arie geografică determinată, fac parte din Biserica universală a lui Dumnezeu în măsura în care păstrează și mărturisesc credința creștină autentică și morala evanghelică nepervertită.
Prin urmare, dacă un anumit ierarh, sinod sau chiar Biserică națională ar comite, în numele credinței, fapte contrare acesteia, și-ar pierde calitatea de creștini și membrii ai Bisericii.
"nu e o generalizare. La nivel institutional, BOR a colaborat"
Premisă: unii dintre ierarhii BOR au colaborat cu regimul comunist.
Concluzie: întreaga BOR a colaborat cu regimul comunist.
Nu este generalizare?...
Prin urmare, chiar dacă specificați că vă referiți nu la toți creștinii, ci doar la instituția BOR, totuși raționamentul rămâne un paralogism: generalizare nejustificată.
"Putin importa cum se numeau si sub ce organizare au functionat"
E important, fiindcă nu mai făceau parte din Universitățile de stat; teologii erau, așadar, discriminați în raport cu profesorii și studenții din toate celelalte domenii admise în învățământul academic.
Și doar cei care doreau să fie preoți puteau studia Teologia.
De exemplu, eu sunt absolventă de Teologie (am dat licența chiar anul trecut, în 2013). Dacă aș fi trăit în comunism, aș fi putut studia orice altceva, în afară de Teologie, oricât de mult mi-aș fi dorit! Mi-aș fi ratat, prin urmare, vocația... Și câte cazuri de acest gen vor fi existat?...
"E relevant, pentru ca arata ca Statul nu avea nimic impotriva Bisericii si preotilor, atata timp cat colaborau si/sau nu se opuneau fatis regimului, in plan politic"
Exact.
Nici statul român teocratic pe care l-am închipuit mai sus n-are nimic cu dvs, atât timp cât colaborați, îndeplinind cu zel toate îndatoririle religioase ortodoxe (pentru că este stat teocratic, deci asta înseamnă să colaborați) și nu vă cereți dreptul la a promova ateismul.
Este corect?
Vă simțiți bine într-un astfel de stat, sau protestați că sunteți tratat în mod ostil pentru convingerile dvs ateiste?
"...comunismul insusi este o ideologie care se incadreaza la religii politice."
În această privință, sunt de acord cu dvs.
Reformulez: regim anticreștin, nu antireligios. Și nu doar anticreștin, ci împotriva oricărei religii, în afară de cea... comunistă.
"Chiar credeti ca, dupa 1948, daca Partidul vroia sa inchida sau sa demoleze toate bisericile, nu puteau sa o faca?"
S-a întâmplat în Albania.
Și în Rusia persecuțiile anticreștine au fost foarte grave. Putem discuta și despre acestea (topic-ul este "Biserica lui Dumnezeu în perioada comunismului", nu "Biserica lui Dumnezeu din România...").
Au demolat zeci de biserici și, prin decretul 410 din 1959, au desființat o mulțime de mănăstiri, obligând zeci de mii de călugări să renunțe la viața monahală împotriva conștiinței lor.
De ce nu au interzis cu totul activitatea BOR?
Nu știu, probabil că din motive propagandistice: pentru a păstra aparența respectării unor drepturi fundamentale ale omului, precum acela al libertății religioase.
"Eu nu cunosc pe nimeni nascut in perioada aceea care sa nu fi fost botezat"
Personal am cunoștințe care mi-au povestit că și-au botezat copiii în ascuns, fiindcă cineva din familia lor lucra în armată.
Cunosc, de asemenea, cazurile unor persoane care au aflat despre Dumnezeu abia la maturitate, fiindcă părinții lor se temeau să le vorbească despre credință. De exemplu, o doamnă astăzi foarte credincioasă nu știa ce religie are, când era în clasa a V-a și, când a găsit, din întâmplare, o Biblie, a fost certată de către părinți, sub motiv că aceea este o carte pentru oameni mari.
"Bunica mea ma ducea la biserica..."
Bunica dvs a avut curaj!
Bunica mea a fost atenționată de către directorul școlii din comuna unde locuia să n-o mai ducă pe mama la biserică (mama fiind, pe atunci, în școala primară)...
"...care era plina duminica"
În această privință, nu vă pot contrazice... pentru că nu știu cât de pline erau bisericile în comunism, ce procent din populație participa la slujbele duminicale. Chiar mă voi interesa, mi-ați trezit curiozitatea. :)
"Si aici ii includ pe cei care s-au opus comunismului cu Biblia in mana - tot opozitie politica era si aia, chit ca era izvorata din religie"
Exact! Era izvorâtă din religie rezistența lor față de comunism!
În schimb, colaborarea unor "clerici" cu regimul... chiar nu era o atitudine izvorâtă din religie.
Credința creștină a inspirat, în multe cazuri, o atitudine martirică.
În antiteză, colaboraționiștii din rândurile clerului NU au fost motivați de credință în acțiunile lor (nu ar fi avut cum), ci L-au trădat pe Dumnezeu și au trădat Biserica - chiar dacă, oficial, au continuat să facă parte din ea.
O seară liniștită să aveți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 04.01.2014 at 14:22:04.
Reply With Quote