View Single Post
  #2  
Vechi 17.04.2015, 03:52:38
poster_26102007 poster_26102007 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2015
Mesaje: 11
Implicit Continuarea la Fenomenul Posaga

Aproape in fiecare zi preotul Ioan pleca de dimineata sau mai spre amiaza cu masina la treburile pe care le avea de facut in alta parte decat in Posaga, si se intorcea seara, alteori mai repede, si aici vorbim de zilele din timpul saptamanii nu de duminica si sarbatori cand avea oameni si slujba de facut. Si in timpul saptamanii primea oameni cand venea de la treaba pe care o avusese de facut sau uneori dimineata- pe atunci el se straduia sa inceapa constructia la prima manastire din Remetea, cea cu hramul Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril. Cu toate acestea nici eu nu stiu cum de se puteau scorni atatea barfe chiar in mediul femeilor ce erau acolo pentru a fi calugarite in viitoarea manastire de maici de la Remetea. Cel mai adesea, din randul acestor femei, barfa extrem de deplasata pleca de la cele care nu erau inca vindecate complet de duhurile necurate. Eram foarte intrigat de comportamentul acestor femei insa am primit sfat bun si la timp de la femeile care erau sanatoase ca sa nu ma mai las influentat in nici un fel de cele cu probleme de duhuri necurate, caci asa au primit si ele sfat de la parintele Ioan, bolnavele erau bolnave si puteau nascoci tot felul de rautati datorita duhurilor necurate din ele. Trebuie sa intelegeti ca cele posedate erau tolerate intre femeile sanatoase pentru ca dragostea frateasca intru Iisus trebuie sa triumfe chiar si asupra duhurilor necurate si adesea chiar triumfa, dar cu foarte multa rabdare si rugaciune. Nu era o treaba deloc usoara sa locuiesti cu astfel de femei posedate si eu insumi eram incantat de curajul celorlalte sanatoase de a locui cu cele posedate si am inteles ca in fapt, cele posedate deveneau viclene si rele doar atunci cand se manifestau in ele duhurile necurate, caci manifestarea nu incepea brusc de fiecare data, ci vicleneste, intotdeauna incercand sa se scorneasca cearta, altfel, acele femei deveneau temporar cu totul sanatoase si foarte bune la suflet, dar ele plangeau adesea, pentru durerea care o resimteau in manifestarea demoniaca si pentru starea precara in care ajunsesera si cereau ajutorul Maicii Domnului si lui Iisus Dumnezeul si Creatorul a toate. Aceste manifestari erau variate: sasaituri ca de sarpe, sunete ca de curcan cumva, altele erau sunete guturale, puternice si ragusite, imposibil de redat de o femeie si la o asemenea intensitate, insotite de aruncari pe jos, trantituri, scuturaturi din cap ca si rockarii sau cine mai stie cum, dar erau dureroase si femeile plangeau cand isi reveneau. Cu timpul, la unele durata de manifestare se diminua si zgomotele sau racnetele scoase scadeau in intensitate. Intr-o seara am auzit la o femeie chiar o ultima manifestare de genul acesta si din si nu a mai avut probleme din acel moment, insa la acea ultima manifestare prin urletele venite din gura femeii duhurile il acuzau pe Ioan ca ii arde si-I obliga sa iasa din acea femeie.
Voi reveni.
Reply With Quote