View Single Post
  #900  
Vechi 25.01.2017, 00:04:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu cred ca se vor face ambele (casatorie+gratiere) in acelasi timp. Nici nu ar fi bine pentru ca s-ar face multa confuzie... desigur, nu suntem batuti in cap incat sa nu fim in stare sa citim o intrebare, dar aici ma refer la cazul varstnicilor.
Probabil ca va surade aceasta idee de a cumula referendumurile pentru ca va ganditi la prezenta. Eu nu mi-am face griji foarte mari, mai ales in cazul referendumului pentru definitia casatoriei. Au semnat (oficial) 3 milioane de romani petitia Coalitiei pentru Familie (neoficial, s-ar fi strans mai mult de 3 milioane, dar nu mai conteaza). 3 milioane inseamna aproximativ 15% din electoratul din Romania. Conform legii, pentru ca un referendum sa fie validat este nevoie de o prezenta de 30% (50% era in legea veche).

Pe de alta parte, referendumul pentru defintia casatoriei se va organiza in primavara. Coalitia pentru Familie a semnat in noiembrie un protocol de colaborare cu PNL, PSD si ALDE. In cadrul protocolului, cele 3 partide s-au angajat sa organizeze dea aviz pozitiv in parlament si sa organizeze referendumul in luna aprilie.
Mie nu-mi surade nici o idee, nu tin neaparat sa le combine asa cum nu tin nici sa le faca separat. Spun doar ca sunt sceptic in legatura cu referendumul nostru, stiu ca s-a semnat dar pana nu vad ca se organizeaza sunt sceptic.
L-am vazut acum pe Iohannis zicand ceva de genul : "face presedintele un referendum si vrea toata lumea". N-ar fi rau sa invete el primul sa stea la coada. Ca altii au vrut inaintea lui.
Reply With Quote