View Single Post
  #486  
Vechi 23.12.2015, 22:23:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Saturnaliile s-au sarbatorit la solstitiu, dar nu era imprumutata, era sarbatoarea lor (chiar ei fiind paganii). Data exacta nu o stia poporul oricum, putea fi si pe 20 si pe 28. Datele erau calculate de astronomii de la curte. Calendarul nu le era accesibil oamenilor de rand, care oricum nici nu stiau sa citeasca si multi abia daca stiau sa numere. Crestinii nu au imprumutat nimic, au inlocuit-o. Oamenii stiau ca aproximativ in acea perioada dupa toamna, cand se micsora ziua se sarbatorea, si le-a fost oferita aceasta sarbatoare. Cel putin asta ar fi o explicatie. Din pacate (sau fericire) nu am fost acolo personal ca sa-ti povestesc mai exact.
Nicaieri in Biblie nu scrie ca Hristos s-a nascut pe 25 Dec. Daca stii alta explicatie de ce s-a pus sarbatoarea atunci te rog sa o expui aici.
Pai ce ar fi ca niste crestini din vechime sa se apuce sa socoteasca si sa cada de acord ca Iisus s-a nascut pe 25 decembrie ? Eu nu am pretentia ca ar fi data exacta, dar nu inteleg de ce trebuie sa accept teoria cu sarbatorile pagane. Inteleg de ce e promovata si inteleg de ce e acceptata chiar si in unele medii crestine. Dar uite ca eu nu o accept.
Reply With Quote