View Single Post
  #15  
Vechi 08.01.2024, 14:16:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.289
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Scripturile sunt instrumentul Duhului Sfânt și mijloacele Lui pentru a-l birui pe Satana și a schimba vieți.

Evrei 4:12 – "Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii."
Efeseni 6:17 – "Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu."

Uite Frate ce faceau cei care voiau cu adevarat sa cunoasca daca ce auzise este adevarat si in conformitate cu Scripturile:
Faptele apostolilor 17:11 – "Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea este așa."

Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?
Te rog sa recitesti mesajul meu serios si sincer fara sa te grabesti si fara sa fuserlesti:
Dragul meu, priceperea scripturii e dar de la Dumnezeu prin Harul Duhului Sfant deci priceperea nu vine prin cautarea in text si intelegerea stiintifica a textelor desi nu-i exclus sa mai si nimeresti. Adevarata intelegere si pricepere a textelor vine urmand credintei prin ascultare si smerenie, necautand nicidecum stiinta ci credinciosia si alungand mereu stiinta si infailibilitatile teribiliste textualiste in timp ce urmezi pe Calea cea stramta pe Dumnezeu intru ascultare de El prin sfintii, proorocii si preotii Lui, tot alungand stiinta si implinind porunca data, ramanad in Duhul Cuvantului predicat, ramanand pe Cale, asa o sa ajunga la inima si mintea ta, adevaratul sens mantuitor de suflet al textelor caci altfel, umbland dupa stiinta ca fariseii si saducheii vei ajunge calauza oaraba si pentru tine si pentru altii sfarsind intro groapa a unor patimi idolesti egoiste de n-o sa le mai poti duce reactionand ca o fiara... caci fiara egosita a lumii pacatelor va sari la jugulara pe motiv ca stie... si va umbla sa verse sangele sau sa denigreze, sa defaime si sa barfeasca, urand pe adevaratii dreptmaritori si slavitori ai adevaratului Dumnezeu.

De la Dumitru Staniloaie stiu asta cu stiinta, ca ea trebuie evitata si alungata mereu caci si la liturghie se canta: ”Bogatzistii au saracit si au flamanzit dar cei ce-L cauta pe Domnul (cu dor, cu drag si cu mila) nu se vor lipsi de tot binele!”


Insa daca ai pomenit de sabia Duhului adica de Cuvantul lui Dumnezeu atunci ar trebui sa te inspiri de la Cele 7 Trmabite Apocaliptice ale Sale, acolo sigur te vei lamuri cu mult mai bine caci textele Trambitelor sunt actuale si pentru viitor.

Citat:
Acuma te intreb si eu pe tine frate, tu dupa ce citesti o carte de la un anumit parinte bisericesc, cauti sa vezi daca Biblia o sustine?
Ioio nu prea citesc carti, insa daca aud vreo marturisire gresita imediat imi suna si imi miroase a greseli ca dar de la Duful Sfant care ma pazeste. Deci e un fel de bun simt si nicidecum o ocupatie, ca doar nu m-am angajat la vreo inchizitie sa-l dovedesc de erectic pe careva. E liber fiecare sa creada ce vrea fiind constient ca gresala te costa mai tarziu in deraieri, in alunecari, in dureri sufletesti, in chinuri, in caderi, in patimasii, in robii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.01.2024 at 14:31:20.
Reply With Quote