View Single Post
  #6  
Vechi 08.02.2007, 00:22:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Dorina,
cred ca raspunsul il gasesti "www.sfaturiotodoxe.ro" duhovnici - Cleopa, ( cu scuzele de rigoare fata de cei, carora nu le plac citatele, dar povestea aceasta mi se pare elocventa):

SFATUL DRACILOR:
(...)
Sarsaila:
"Eu atat ii spun omului: "Mai omule, este Dumnezeu, este drac, este inger, este munca vesnica pentru pacat si slava vesnica pentru fapta buna, dar mai ai vreme! Esti prost? Chiar de azi incepi fapta buna?"

Daca-i copil îi spun: "Mai baiete, tu de acum ai de trait! Vine tineretea, trebuie sa te casatoresti, trebuie sa petreci în lume! Nu cumva sa-ti pierzi tineretea asa degeaba, doar viata trebuie traita!"

Iar daca-i tanar îi spun: "Dupa ce te vei casatori si iti vei face o gospodarie, dupa aceea ai sa incepi fapta buna. Acum mananca, bea, distreaza-te, fa toate rautatile, ca doar esti tanar. Te va ierta Dumnezeu, ca El stie neputinta omului. Pentru pocainta mai lasa pe maine, lasa pe poimaine, lasa pe la anul, mai incolo!"

Il învat pe om sa amane pocainta de azi pe maine, de maine pe poimaine! "Ce milostenie vrei sa faci acum? Taci din gura! Te pocaiesti aproape de moarte! Vrei sa postesti acum, sa-ti cheltuiesti sanatatea trupului? Lasa la batranete, ca postul este pentru cei batrani! Vrei sa te rogi? Sa pierzi tu atatea ceasuri rugandu-te lui Dumnezeu? Apoi acum ai treaba. Iata, ai sa cresti copii, ai de facut casa si zestre la fete, ai de insurat si maritat. Ai atatea!"
(...)
Ingerul vine si-i spune: "Mai, omule, ia începe a posti posturile de peste an, miercurea si vinerea!" Eu îi spun: "Nu posti ca iti pierzi sanatatea! Tu trebuie sa muncesti, sa aduni averi, ai de crescut copii!"

Sau vine ingerul si-i spune: "Mai omule, spovedeste-te si lasa pacatul, lasa desfraul, lasa betia, lasa tutunul, lasa injuraturile!" "Ei, dar de pe acum? Mai incolo, aproape de moarte, m-oi spovedi la un preot, ma va dezlega si gata. Doar cartea spune sa te apuce sfarsitul cel bun, dar pana atunci poti petrece asa!"

Cu aceasta ma asculta toti, zice diavolul, si fapta buna tot o amana de azi pe maine.

Sfanta Scriptura spune altfel. Duhul Sfant ii trezeste pe oameni, zicand: Astazi de veti auzi glasul Lui, sa nu va invartosati inimile voastre (Evrei 37,8). Si cum am spus, glasul lui Dumnezeu in om este constiinta, care-l mustra pentru pacat si-i spune: "Omule, paraseste pacatul! Lasa-te de furat, lasa-te de curvit, lasa-te de injurat, lasa-te de betie, lasa-te de fumat, lasa-te de lucruri rele, de zavistie, de pizma, de cearta". Dumnezeu ii porunceste azi, iar noi ii spunem lui: "Nu astazi, ci maine, poimaine, la batranete!"

Si-i zicem asa: "Da-mi mie ziua de azi si tu ia-o pe cea de maine!" Si asa, zice, este pacatul la om cum ai lua un cui mare si cu o barda incepi a-l bate într-un lemn de stejar uscat. Daca-i dai un ciocan, doua, trei, cuiul îl poti scoate usor. Daca-l bati pe jumatate, este mai greu, iar daca il bati de tot, trebuie sa crapi lemnul!

Asa-i si pacatul! Se bate in fire prin obisnuinta. Si daca omul nu lasa azi pacatul, cand este proaspat, cu cat se invecheste, cu atat mai greu se poate dezobisnui de dansul.

Vazut-ai in arama rugina verde? Arama daca o curatai in fiecare zi, stralucea ca aurul! Insa, daca s-a lasat ani de zile, a prins rugina verde, n-o mai poti spala cu nimic în lume, numai daca o topesti. Asa-i sufletul cand imbatraneste in pacat. Daca nu a lasat azi pacatul, sa nu creada ca maine sau poimaine il lasa mai usor. Ca, pe masura ce trece vremea, pacatul se învecheste, se bate in fire si obiceiul devine o a doua natura; obisnuinta se face a doua fire si omul face pacatul vrand-nevrand, si cu mare nevoie se mai dezbara omul de pacat, dupa ce s-a învechit în el!

Obisnuinta, dupa legile canonice ale Bisericii, este a zecea treapta a pacatului, ca de aici urmeaza deznadejdea, penultima treapta. Si cand l-am vazut pe om ca s-a obisnuit cu pacatul, un an, doi, zece, nu stiu cati, este al meu pentru totdeauna! Si asa reusesc eu sa-i însel, ca mii si milioane de oameni amana pocainta de azi pe maine, si toti se robesc de pacat; caci pacatul care nu l-a lasat azi, maine-poimaine tot prinde radacini si este tot mai greu. Iar cad vrea omul sa lase pacatul, pacatul se ridica cu mare putere asupra lui: "Esti prost, mai? Cu mine ai trait! Cum sa te lasi de mine? Ce mai este? Sa traiesti cum te învat eu si cum te-ai obisnuit cu mine!"

Asa, cum ti-am spus mai inainte, am invatat si inselat atatea suflete, incat acestea cad in iad cum cad fulgii cand ninge, cu un singur sfat: "Oameni buni, pentru fapta buna mai este vreme; nu fiti prosti sa incepeti chiar de azi sau chiar din ceasul acesta!"

Deci, va spun intunecimea ta, acesta-i sfatul si mestesugul meu si am o ceata in iad de mii si sute de mii de ucenici de-ai mei, pe care i-am învasat asa, si-i trimit în tot pamantul sa sopteasca omului la ureche: "Omule, pentru fapta buna mai este vreme. Maine, poimaine, peste un an, peste doi, la batranete". Si am reusit si reusesc. Du-te si vezi in iad cati am pogorat si pogor cu acest sfat!

Atunci satana a zis:
- Bravo! Cel mai bun sfat, sa-l înveti pe om sa amane pocainta de azi pe maine: "Chiar azi vrei sa te spovedesti? Chiar azi vrei sa te impartasesti? Chiar azi vrei sa faci milostenie? Nu vezi ca n-ai timp? Lasa pe maine!"

Acum, pentru ca m-ai lovit in gandire, iti voi da coroana si toiagul meu, sa stapanesti trei minute iadul, si toti sa invatati de la el acest viclesug, ca sa aduceti mai multe suflete în imparatia mea, ca sa se chinuiasca cu noi în vecii vecilor.¤

Oare cati nu ne recunoastem in cei care au urmat aceste sfaturi dracesti, fara sa fi constientizat acest lucru.
Zici ca Dumnezeu a raspuns rugaciunilor tale? Aminteste-ti de acest lucru cand ai depresiune. Cred ca depresiunea e cauzata si de inactivitate. Sportul, aerul curat ajuta.
Parintele Nicolae Steinhardt ne spune ca Dumnezeu ne cere ce nu avem: daca nu avem rabdare, ne cere rabdare; daca nu avem iubire, ne cere iubire; de suntem lenesi, ne cere sa fim harnici, etc
Atunci cand incepem sa luptam cu lipsa acestor calitati, adica cu pacatele, satana se impacienteaza, caci este pe pragul de a ne pierde, si atunci il trimite pe Sarsaila, diavolul lui preferat, care are metode binecunoscute de noi, pentru a ne intoarce din drum. Sa nu-i facem pe plac!

Reply With Quote