Subiect: Dogme babesti
View Single Post
  #27  
Vechi 22.02.2011, 01:56:08
Insane Insane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2010
Mesaje: 14
Implicit

Eu mi-am intrebat duhovnicul deoarece am fost atentionata,ba chiar trasa de mana de catre o babuta care ma vazuse dimineata ca m-am impartasit ,seara la vecernie mi-a atras atentia sa nu sarut sfintele icoane ca e pacat in ziua respectiva si nici sa scuip. De scuipat si asa mai departe e drept ca daca stai sa te gandesti tu ai in gura Sangele si Trupul lui Iisus Hristos,ceva sfant si trebuie sa dam o importanta speciala acestui lucru. Noi inghitem dar de unde stim noi cu siguranta ca poate o mica particica nea ramas pe o masea sau mai pe nu stiu unde,zic si eu asa,sa ne gandim ca buzele noastre pacatoase se ating de trupul lui Hristos. Din pacate unii dintre noi in ziua de azi stim ce se afla in sfantul potir si cu ce ne impartasim dar nu si constientizam sfintenia acestei sfinte taine,transformarea painii si a vinului in sange si trup! Si de asemenea ai voie sa dormi de amiaza in ziua respectiva. Eu asa stiu de la duhovnicul meu.
__________________
"Cel mai frumos dar pe care îl putem face lui Dumnezeu e să ne dăm Lui pe noi înșine, pe viață."
Reply With Quote