View Single Post
  #183  
Vechi 06.02.2021, 18:27:21
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De asta nu mai folosesc diacritice. Citezi un citat cu diacritice si nu dai inainte vizualizare si nu se mai intelege nimic.

@Petru7 ai facut o analiza la sange si i-ai dovedit cat e de neglijent. Mersi pentru sfaturi dar nu e cazul sa-ti faci griji, are grija Dumnezeu de mantuirea mea si a oricui care-I cere. Grijile-stresul, poftele si placerile, rautatea, necredinta, "grija lumeasca" sa o lepadam.
Nu găsi motive să te lepezi de respectarea regulilor de ortografie a limbii române!

Sigur că slujind idolul frică de greșeală te vei indoi ca să te lauzi în mod repetat și vei recurge la corecții și recorecții nesfârșite cu valoare de ”ascultare” și de ”sfințenie”. Nu e decât semeție, slavă de sine, slavă deșartă de la lume și egoism-iubire de sine-desfrânare.

Frumos ar fi să scri o singură dată și cât mai corect românește folosind și diacriticile.

Citatul poate fi recorectat fără să te îndoiești și fără să te lauzi.
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
@Moroco, te-am sfatuit să-i lași în pace pe cei ce nu citesc cu bună credință, ce nu cred și nu vor să creadă. Ei nu caută sa afle adevărul ci caută să se auto-îndreptățească pe sine. Credința e de la Dumnezeu iar necredința e pentru a lepăda lumea.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.02.2021 at 18:31:19.