View Single Post
  #115  
Vechi 17.09.2009, 06:42:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se pare ca si Parintele Parvu a spus ceva de genul ca vor mai fi doi ani de pace, dupa care vor urma vreo 20 de ani grei...

Cand eram student am cunoscut un tip care mergea constant din Iasi si se spovedea la Parintele Parvu. Cica avea Parintele Iustin o traistuta in care tinea banii primiti de la pelerinii care tineau sa contribuie la bunastarea manastirii. Si odata, cand a fost respectivul acolo, fara sa-i spuna nimic parintelui despre situatia lui materiala precara (abia ce avea bani sa ajunga acolo cu autobuzul), la sfarsit acesta a bagat mana in traista si i-a dat un teanc de bani...

Si mai multi alti fosti colegi de facultate, colegi de prin camine, povesteau ca au mers la parintele si fara sa-i spuna nimic chiar, acesta le cunostea viata dinainte. Erau unii care mergeau acolo numai ca sa vada daca parintele le poate spune lucruri din viata lor fara sa stie de la ei nimic... Cine vrea poate sa ramana sceptic, dar eu am auzit multe marturii despre el si asta se intampla acum vreo 10 ani aproximativ.

Am ajuns si eu la usa lui in februarie mergand de la Iasi la Timisoara, dar erau prea multi asteptand si n-am avut timp de stat la coada. Poate alta data.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 18.09.2009 at 09:33:40.
Reply With Quote