View Single Post
  #116  
Vechi 13.12.2014, 08:02:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu poti pune sub jurisdictia unei legi pe cel ce nu apartine acelei legi. De altfel chiar Apostolul spune, in I Cor, Cap. 9:
"20. Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, deși eu nu sunt sub lege, ca să dobândesc pe cei de sub lege;
21. Cu cei ce n-au Legea, m-am făcut ca unul fără lege, deși nu sunt fără Legea lui Dumnezeu, ci având Legea lui Hristos, ca să dobândesc pe cei ce n-au Legea;
22. Cu cei slabi m-am făcut slab, ca pe cei slabi să-i dobândesc; tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii.
23. Dar toate le fac pentru Evanghelie, ca să fiu părtaș la ea."

Iar Par. Cleopa spunea ca 4 legi sunt cele dupa care va judeca Dumnezeu lumea.
Caci nu poti judeca un evreu dupa canoanele ortodoxe si nici un musulman.

Caci de vine la tine un musulman sa spuna ca nu esti sub lege, ca nu esti cununat in legea musulmana, tu consideri ca e doar un biet ratacit. Insa el , musulmanul nu intelege, ci te vede pe tine ratacit.

Si in statul laic, omul este judecat dupa legea locului sau, caci nu va fi judecat un roman ce a facut o fapta rea in Romania dupa legile din Jamaica sau Taiwan.

Pe noi ne invata parintii nostri si sfintii nostri ce e bine si care e legea cea buna, dar ne invata pe noi, cei ce suntem ortodocsi si ne invata sa pastram cu statornicie aceasta credinta. Ca nu s-a dus sfantul la eretic sa il invete si nici parintele. Cuvintele lor sunt noua adresate , noi cei ce stim ca sa pastram in dreapta credinta si sa nu ratacim, iar noi la randul nostru tot intre noi ortodocsii venim sa spunem sa stam in dreapta credinta si sa nu ratacim cu ereticii. Insa ereticilor, daca vrem sa facem apostolat, desi nu trebuie sa vrem , daca asta nu ne este dat de Dumnezeu, sa le vorbim cu blandete, nejudecandu-i dupa legea noastra ci aducandu-i la legea noastra prin faptele, blandetea si iubirea noastra.

Si daca suntem intelepti, nici nu ii judecam, si daca vrem sa ne smerim , ii socotim buni, mai buni ca noi, caci noi pacate multe facem desi stim legea si am cunoscut pe Hristos, pe cand ei, poate au pacate mai putine ca noi desi nu stiu legea cea dreapta si nici nu o cunosc. De ce n-o stiu, de ce n-o cunosc, asta stie Bunul Dumnezeu, caci unul poate nu intelege caci atata intelege el, altul poate nu are informatia, motive sunt multe.

A gandi ca esti mai bun decat altul care nu este ortodox, si tu esti mai bun doar pentru ca esti ortodox te afli in mare slava desarta. Caci nu numele iti da mantuirea ci faptele bune, credinta cea dreapta si iubirea de Dumneze si de semeni.
Iar daca iubesti semenii, nu cutezi sa ii faci nici cum, arati iubire si atat, iar Domnul va lucra prin tine.
Sunt de acord.
Dar când zic că cineva trăiește-n curvie e același lucru când zic ca e eretic, păgân sau mai știu eu cum.
E un fapt, nu o judecată, nu o osândă. Are cine-i osândi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote