View Single Post
  #10  
Vechi 04.11.2008, 18:36:54
ellysgiulia ellysgiulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2008
Mesaje: 4
Implicit casatoria crestin-musulman

Mersi pentru sfaturi...si sa stii ca am intrat si pe site-ul islamic....si am avut parte de pareri pro si contra,ele venind chiar din partea musulmanilor.si nici unul nu mi-a zis ca ar trebui sa ma convertesc,cum se sugereaza pe forumurile de aici...ca daca vreau sa fiu cu un musulman sau cu un catholic acesta trebuie sa isi schimbe religia de dragul meu.chestia asta cu convertirea se face numai in cazul in care chiar iti doresti asta,din dragoste fata de Dumnezeu,nu pentru un baiat sau o fata.zic asta pentru ca am citit mai devreme cateva din cazuri si in majoritatea asta se sugereaza: schimbarea religiei.Eu una religia nu mi-as schimba-o pentru nimic in lume,pentru ca atata timp cat m-am nascut in ea,vreau sa mor tot ca crestina.si el nu ma va forta sa imi schimb religia,imi cunoaste parerea foarte bine.si ei ca si noi cred doar intr-un singur Dumnezeu,chiar daca ei ii zic Allah,iar noi Dumnezeu.Chioar nu inteleg de ce atata ura contra musulmanilor...nu ii apar..dar daca ai avut o experienta proasta cu un musulman..asta nu inseamna ca toti sunt la fel..nici noi nu suntem toti buni..fiecare padure are si uscaciunile ei...eu personal cunosc 2 familii de genul asta si se inteleg destul de bine.Inca o data spun,nu depinde de religie,casta,nationalitate,,depinde de caracterul fiecaruia.si sa nu imi spui tu mie ca daca esti crestina,respecti Biblia cuvant cu cuvant si esti fara de pacat.pentru ca nu exista un astfel de om.Si daca am apelat la acest forum."CRESTIN-ORTODOX"(ai scris cu caractere mari de parca eu nu as fi crestina ca si voi,ci vreo musulmanca),e pentru ca ma bucur ca l-am gasit si am sperat ca pot comunica cu voi si ca imi voi face prieteni pe acest forum.Si sincer te intreb,daca un musulman ar intra pe forumul asta cum ai vorbi cu el? Ca sunt convinsa ca l-ai trata de parca ar avea ciuma.Ceea ce pe forumul islamic nu am intampinat ostilitate,fiind ne-musulmanca,din contra,chiar sunt chiar foarte prietenosi.Nu vreau sa crezi ca ma cert,dar chiar nu inteleg atata ura contra lor...si sper ca poate ma vei ajuta sa intelg asta....