View Single Post
  #36  
Vechi 20.06.2012, 00:55:59
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit zamolxe

Prea strălucitului bărbat, eruditului Domn Carolus Lundius,
profesor de științe juridice și judecător municipal, vechiul meu amic,
Sănătate de la Dumnezeu !
Văd bine că te ocupi de Zamolxe nu fără o mare voluptate a sufletului; prietene sincer, Zamolse al nostru, ținut atât amar de vreme în întuneric, ba chiar și înmormântat, iată-l acum scos la lumină de Tine și oarecum din Infern. Felicit patria pentru acest fruct smuls întunericului și te felicit pe Tine pentru strădaniile strălucite depuse, la care mie nu mi-a rămas decât să spun: excepțional și peste măsură de fertil. Te felicit din toată inima pentru strădania pe care ți-ai dat-o spre a lămuri acest fenomen și care nici nu poate fi răsplătită cu toate bunurile și nici să-ți ridic în slavă cinstitul tău nume îndeajuns. O soartă norocoasă te-a însoțit, ca să fi putut trata un asemenea subiect demn de toată lauda și de a-l fi putut comunica în lumea literată, într-un chip atât de fericit. Nevinovăția să te însoțească tot restul vieții; să te împodobească grija sfântă a dreptății și echității; să te însoțească sentințele date de tine cu înțelepciune judecătorească, în procesele cele mai dificile, ale căror ratificări mereu să rămână valide. Rămâi sănătos, bărbatule foarte precaut. Mă dăruiesc bătrânei cetăți Upsala cu suflet și cu scrisul. Calendele lui Ianuarie A.D. MDCLXXXVII ( 1687).
Joannes Axehielmus

Scrisoare adresată de suedezul Joannes Axehielmius contaționalului și prietenului său Carolus Lundius, spre a-l felicita pentru studiul întreprins de dumnealui asupra istoriei goților și asupra Legilor Belagine, studiu numit “Zamolxis primus Getarum legislator”. Probabil vă veți întreba, ce legătură există între goți și Zamolxe!
Există o legătură: “De reținut acest adevăr unic și anume că Geții și Goții au fost unul și același neam și că aceștia s-au mai chemat și cu numele de Sciți” – Carolus Lundius
Reply With Quote