View Single Post
  #4  
Vechi 06.10.2012, 12:19:05
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Ai fost la lectia de istorie a Romaniei? Ce erau acum 200 de ani romanii?
Citat:
Mai exact… ?

Mai exact, autoritățile statului român fie nu realizează, fie sunt inconștiente, fie sunt parte la aceste complicități, fie miza o constituie sume foarte mari de bani. Prefectul județului Mureș a fost căutat să fie mituit. Conducători din ocoalele silvice, inclusiv de la noi, au trecut de partea cealaltă, cu documente cu tot, unele falsificate, beneficiind de tot felul de avantaje, iar statul român nu are nicio reacție. De exemplu, există o societate de avocatură din Cluj angajată de Regia Națională a Pădurilor ca să o apere, iar această societate a trecut de partea cealaltă, pentru procente din suprafața pădurilor care se retrocedează. Sunt retrocedări la comandă, se retrocedează parcele întregi…

Din câte cunosc, după Marea Unire, grofii din Transilvania au primit despăgubiri pentru teritoriile încorporate României…

Am în față documente, cum este și acest Tablou al Moșiilor din 1934, care sunt documente foarte clare, sunt listele trecute și sumele imense primite…

Adică le-am dat o dată banii și le mai returnăm și proprietățile?

Noi le-am dat banii! Sunt cercetători care afirmă că România a dat în jur de 100 tone de aur despăgubiri pentru asta. Sunt două lucruri de precizat. Că România a vrut să tranșeze această problemă datorită entuziasmului general creat, că a devenit o țară atât de mare și că România, în acea perioadă, era foarte bogată, avea rezerve extraordinare. Esențial este acordul de la Paris din 28 aprilie 1930, care creează Fondul Agrar, România dând acolo banii pentru despăgubiri. România, în acel moment, nu mai era datoare, era dator acel fond agrar care era considerat fond de garanție, atât pentru noi, în calitate de stat care am preluat aceste proprietăți, cât și pentru ei, creditorii acestei sume, în calitate de persoane care au fost expropriate.
sursa: http://www.cotidianul.ro/prin-compli...ofilor-187543/
Reply With Quote