View Single Post
  #37  
Vechi 26.08.2021, 16:22:11
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Dorind sa-mi rezolv prin metode necurate si neortodoxe unele probleme pe care le aveam si care mi se pareau foarte grele, desi constient de gravitatea pacatului, am decis sa solicit ajutorul unei vrajitoare de magie alba ca sa-mi rezolv respectivele probleme.
Trist! Foarte trist! Nu faceti niciodata asta!

Prima greseala a omului e ca s-a gandit, sau mai bine zis nu a gandit deloc atunci cand s-a apucat sa-si rezolve problemele prin vrajitorie. L-as intelege pe om, daca ar fi trait in Evul Mediu sau in Epoca de Piatra... dar in ziua de azi am oarecari pretentii de la un om.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Zis si facut, am contactat-o pe mail, i-am povestit aproape toate problemele si situatia in care ma aflu, si mi-a spus ca trebuie sa-i platesc o suma cuprinsa intre 2500 si 4000 euro
A doua greseala, a acceptat sa-i dea bani vrajitoarei. Ar fi putut sa faca altceva cu ei, sa-si renoveze bucataria, sa-i doneze unei organizatii caritabile etc. Fie el, fie societatea ar fi avut de castigat. Ca si concluzie, de multe ori saracia isi are originea in lipsa de judecata, atat a individului, cat si a societatii in general.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Speriat fiind de ceea ce pot pati daca nu comand lucrarea, deoarece a zis ca daca nu comand lucrare asta va fi foarte grav datorita problemelor facute de mine si cum bani nu aveam, imediat am intrat in aplicatia Home Bank de la ING si am mai tras un credit ca sa pot plati suma aia de 7670 euro doar ca sa imi repar problemele.

A treia greseala, Atunci cand negociezi un lucru si partenerul nu respecta termenii negocierii, intervii in forta. Dar nu, omul a acceptat sa-i vireze escroacei un supliment de bani pe motivul de-a dreptul idiot ca a contactat-o inaintea termenului stabilit.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Sper sa nu se intample nimic. Oricum o sa va tin la curent cu situatia aceasta!
Sincer mi-e putin frica si chiar din cauza ca e o vrajitoare adevarata care stie face vraji. Si din cauza ca.
Daca era o simpla excroaca nu-mi era frica.
A patra greseala. Dar de fapt nu e a patra, ci e din nou prima: omul continua sa creada in eficienta vrajitoriei. N-are o problema cu faptul ca femeia e o escroaca, ci cu faptul ca i s-ar putea face vraji. Omule, individa ti-ar fi putut face vraji chiar daca nu i-ai fi dat niciun ban, chiar daca ti-ar fi stiut doar numarul de telefon sau numarul de la pantofi si mi-ar putea face vraji chiar si mie, insa pe mine ma doare in cot de prostiile acestea, asfel incat individa n-are decat sa faca febra musculara de la toate hocus-pocusurile pe care le-ar indrepta asupra mea.

A cincea greseala. Aceasta a cincea greseala imi apartine mie pentru ca incerc de ani de zile sa le explic oamenilor ca vrajitoria e o mare pacaleala si ca cei ce mai cred in ea sunt demni de mila. Oricum nu am niciun succes. Oamenii vor crede in continuare. E problema lor, o fac pe banii, pe timpul si pe nervii lor si ei sunt principalii vinovati pentru ca exista acesti sarlatani care profita de credulitatea oamenilor. Vinovati sunt atat cei ce apeleaza la vrajitori, cat si cei ce spun ca vrajitoria are ca sursa pe Necuratul. Atat unii, cat si ceilalti vad in vrajitorie ceva real si nu percep natura morala a fenomenului, anume ca vrajitoria e pur si simplu escrocherie.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
iar eu speriat atunci am luat legatura cu duhvnicul si i-am spus ce am facut, mi-a dat canon si el mi-a zis sa nu imi fac griji.
Duhovnicul, saracul, ce sa zica? Doar n-ati fi vrut sa-l sfatuiasca pe om cum ar putea s-o dea pe individa in urmarire internationala (ca am inteles ca vrajitoarea era din Polonia). De ce sa curmam raul de la radacina cand se poate mai simplu sa dam un canon si sa ne facem ca ploua in continuare?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
O singura solutie, spovedanie completa
Excelent! Ce mai conteaza ca vrajitoarea isi va continua afacerile! Ii va pacali pe altii, nu pe noi, iar spovedania ne va face curati ca lacrima. Sau e cineva de alta parere?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Revin sa completez, draga bihoreanule pacatos, ca singur si cu voia ta te-ai bagat intr-o situatie foarte, foarte grea, si care, fara ajutorul slujitorilor bisericii, nu stiu cum se poate rezolva.
Nici cu ajutorul slujitorilor bisericii nu se va rezolva. Infractoarea isi va schimba doar victima.

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Cert este ca functioneaza, am cunoscut o persoana din Oradea care a facut Yoga si spunea ca se simtea foarte bine la nivel emotional si ca intra in contact cu ingeri si cu tot felul de energii pe care el le considera de la Dumezeu. Este clar ca sunt de la diavol, si ca la fel tot pe acest principiu este si in cazul celor care practica magia si ritualuri magice dar trebuie aduse argumente solide !
Omul crede si in Yoga, ceva mai sus vorbea de bioenergie, deci nu numai in vrajitorie. Numai ca n-are niciun argument ca ele sunt de la necuratul. Pai de ce mai crezi un anumit lucru daca n-ai niciun argument? Ce ma intriga aici nu e daca yoga, magia si toate aceste prostii sunt de la necuratul, ci faptul ca suntem convinsi de eficienta lor fara sa avem niciun argument demn de niste fiinte cu creier asa cum sustinem ca suntem.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există o vrăjitoare în România care cică a vindecat de epilepsie și a primit și un premiu internațional pt treaba asta, așa zicea ea într-un reportaj, nu vreau să-i dau numele să nu-i fac reclamă.
Chiar trebuie sa credem acest lucru? Pai trebuie, ca a fost un reportaj cu ea. Deci vedeti cat de usor cred unii tot felul de lucruri?

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
Refuz sa cred ca exista asemenea oameni... Stiam ca apeleaza lumea la astfel de servicii, dar nu-mi imaginam ca cineva plateste mai mult de cateva sute de lei pentru asa ceva (si asta mi se parea oricum exagerat).
Exista si nu sunt putini. Atunci cand esti convins ca un lucru e bun, esti dispus sa platesti pentru el. Unii platesc pentru o masina mai mult decat costa casa in care locuiesc. Altii platesc pentru un telefon cat dublul salariului lor pe o luna. De ce n-ar plati 7670 de euro unei vrajitoare pentru a-si satisface o dorinta care poate noua ni s-ar parea idioata? Aceasta se intampla pentru ca oamenii ajung uneori la niste convingeri fara sa isi foloseasca in prealabil judecata.
Reply With Quote