Subiect: Biserici de lemn
View Single Post
  #3  
Vechi 28.06.2010, 13:53:03
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit poate ca au fost construite tot de mestesugari maramureseni etc

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Facand o calatorie in Norvegia- am constatat ca acolo exista biserici dein lemn foarte asemanatoare celor zise "maramuresene" la noi in tara. Ipoteza auzita este ca un trib de vikingi ce se retrageau dinpre Bizant spre nord au ramas pe teritoriul actualului maramure. Rog utilizatorii care au informatii despre acestea sa imi trimita informatii....
Explicatia plauzibila este ca ar fi putut fi construite acolo chiar de mesteri maramureseni de la noi din tara. Sau poate de mesteri de-ai lor, dar dupa inspiratie din arhitectura si alcatuirea bisericilor de lemn de la noi din tara, dupa idee tipic romaneasca, mureshana etc. Fiindca, spre exemplu, porti din acelea din lemn (sau cerdacuri s.a.m.d.), cu diverse motive populare etc, de tip maramuresan, care inainte erau intalnite numai pe la noi prin tara si am fi putut spune ca erau ceva 'tipic romanesc' etc, acum sunt 'pe toate drumurile' si ceva f. frecvent intalnit prin strainatate, la casele celor instariti (dar nu numai) atat din zonele rurale, cat si de prin unele orasele, suburbii sau diverse cartiere etc. Iar multe dintre astfel de porti din lemn au fost lucrate, initial, chiar de mesteri (sau mestesugari etc) de la noi din tara, apoi raspandindu-se ideea si pe la altii, stilul devenind f. copiat etc. Sau poate ca acele biserici din lemn ar fi putut fi construite integral chiar la noi in tara, apoi vandute si translatate (sau ceva de genul), transportate cu vaporul etc, pana acolo, depinde... si pe subiectul asta cred ca am citit, dealtfel, si niste articole prin presa, acum vreo cativa ani. Similar cum si cele mai bune viori din lume, Stradivarius, tot la noi in tara sunt lucrate, de mestesugari romani.
Reply With Quote