View Single Post
  #14  
Vechi 15.08.2011, 17:34:43
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
3) Cea de-a treia parte a dreptății desăvârșite o constituie râvna, tare ca moartea, spre
slava lui Dumnezeu, însuflețită de iubirea înflăcărată de Dumnezeu și însuflețitoare a tuturor
simțămintelor bune ale inimii și a tuturor faptelor bune văzute.
Când avem o buna dispoziție a inimii, se pare că am putea să ne mai liniștim în
privința sorții noastre. Dar iată, fraților, la ce să luați aminte. Noi suntem creați de Dumnezeu,
creați după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, suntem creați ca să slăvim în tot universul
numele lui Dumnezeu, sau ca toți să ne dăruim, cu totul lui Dumnezeu... Dar iată ce se poate
întâmpla. Unul poate fi milos și mila sa să o arate în fapte, dar să n-aibă nici un gând îndreptat
spre Dumnezeu, cu toate faptele și simțămintele sale milostive. Mila unuia ca acesta nu se
pomenește înaintea lui Dumnezeu, întrucât nu este privită ca o poruncă a Lui și nu îi este Lui
închinată, ca slujire și jertfă. Un altul poate fi blând și nemânios și această dispoziție să o
arate în fapte, și să nu-și îngăduie să se lase cuprins de sentimente de vrajbă și de răzbunare;
dar prin aceasta el urmează unui soi de instinct care-l îndeamnă spre îngăduință, născut din
conștiința neputinței sale și din timiditate, iar nu din porunca Domnului, Care spune: Iartă! A
mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti! (Rom. 12, 19). Blândețea unuia ca acesta nu are valoare
înaintea lui Dumnezeu. Un altul este cumpătat, chiar foarte cumpătat: doarme puțin, aproape
că nu mănâncă și nu bea, rareori este văzut în lume, întotdeauna este acasă cu treburi; dar nu
lui Dumnezeu își dedică truda, ci ori interesul lui, ori slavei deșarte omenești. Cumpătarea și
hărnicia unuia ca acesta nu sunt recunoscute de Domnul ca fiind vrednice de răsplată. La fel și
în toate celelalte cazuri.
Nu este destul să ai bune sentimente și dispoziții (care pot fi și naturale, înnăscute), ci
mai trebuie ca ele să fie conduse de o dispoziție de căpătâi: râvna întru slava lui Dumnezeu,
ele trebuie să fie pătrunse de această râvnă și să fie expresia ei. Dacă asta nu există sau dacă
nu există în măsura cuvenită, toată bunătatea noastră nu este nimic în fața lui Dumnezeu, Care
va spune cândva: Depărtați-vă de Mine, nu vă cunosc! (Matei 7, 23; 25, 12). „Nu vă cunosc
pe voi, întrucât, în cursul vieții voastre, nu Mi-ați dat de știre despre voi, căci nu Mi-ați
închinat Mie sentimentele și faptele voastre bune!”
Așadar, tu, cel ce îți aștepți mântuirea de la dreptate, vino și spune dacă întotdeauna, și
dacă întotdeauna în măsura cuvenită, a existat în tine râvna întru slava lui Dumnezeu și dacă
întotdeauna ea era cea care îți însuflețea bunele sentimente și fapte? Dacă este așa (dar cine
poate spune aceasta?), atunci liniștește-te în dreptatea ta, iar dacă nu - caută-ți un alt mijloc
pentru îndreptățirea ta înaintea lui Dumnezeu și un alt sprijin pentru mântuirea ta!
Așadar, cine vrea, poate să-și întemeieze nădejdea mântuirii și pe dreptate, dar să facă
așa încât această dreptate să fie desăvârșită, deplină și atotcuprinzătoare... adică, toată viața lui
să fie un șir neîntrerupt de fapte bune, fără întreruperi și omisiuni, iar în spatele acestor fapte
să se afle întotdeauna bune sentimente și dispoziții, a căror expresie văzută trebuie să fie, și ca
toate aceste sentimente și dispoziții să fie însuflețite numai de râvna întru slava lui Dumnezeu,
sau să fie jertfe aduse lui Dumnezeu...
De aceea, cel care le ai pe toate acestea, vino și stai cu îndrăzneală înaintea Domnului
și spune-I, dacă cutezi și de te lasă conștiința: „nu sunt la fel ca ceilalți oameni!” Iar dacă îți
lipsește ceva, taci și nu îndrăzni a-ți ridica ochii la cer și a-ți deschide gura, strigând din
adâncul sufletului cu glasul vameșului: Doamne, milostiv fii mie, păcătosul! Nu te uita că ai
câteva fapte bune și sentimente bune și că uneori simți un val de râvnă fierbinte pentru
Dumnezeu. Dumnezeu nu cere câte ceva, ci totul, dreptatea desăvârșită și bunătatea
desăvârșită, și când omului îi lipsesc unele părți ale acestora, El îl respinge cu totul, ca pe un
netrebnic.
Vă veți lua, oare, o haină de la croitor, dacă are tot ce îi trebuie și totul este bine făcut,
dar îi lipsesc poalele sau mânecile? Sau, când tâmplarul vă aduce o masă bine lucrată, dar fără
un picior sau fără vreo altă parte, îi ziceți: „bine, las-o aici”? La fel este și în privința noastră:
Dumnezeu nu poate să-l socotească pe cineva drept, dacă îi lipsesc unele componente ale
dreptății. Dar dacă nimeni nu se poate lăuda că a făcut numai fapte bune, fără excepție, și că
toate sentimentele i-au fost bune și că întotdeauna a fost însuflețit cu toată puterea de râvnă
față de Dumnezeu, atunci mai bine să nu se gândească să-și întemeieze mântuirea pe dreptate,
pentru ca la ceasul cuvenit să nu se înșele cu această nădejde; mai bine să uite de această
dreptate și, oricât de mult bine ar fi făcut, să-și păstreze în inimă simțământul netrebniciei sale
înaintea lui Dumnezeu și să caute alte mijloace de îndreptățire, pentru care are ca model pe
vameș!
Vino, cazi și tânguiește-te la picioarele Domnului, Cel care Le-a zidit, plângi cu
credință în Domnul nostru Iisus Hristos, Care a spălat cu sângele Său neprețuit, vărsat pe
Cruce, toate păcatele noastre și cu sfințenia Sa nemărginită a împlinit toate neajunsurile
noastre! Râvnește la virtute, nu-ți lăsa ochii să adoarmă, ca să nu scapi prilejul de a face o
faptă bună, ca să nu îngădui nici un simțământ rău și să nu slăbești în râvnă! Dar nădejdea
mântuirii las-o toată în seama Domnului, Care pentru noi S-a făcut... de la Dumnezeu și
dreptate, și sfințire, și răscumpărare (I Cor. l, 30). Amin.

Buna. Iti multumesc pentru citat, pentru ca l-ai postat si pentru ca mi-ai recomandat sa-l citesc.

P.S. Ma bucur cand vad ca unei persoane i-a placut o carte care mi-a placut si mie, dar si mai mult ma bucur cand citesc ceva nou si-mi recomanda cineva o carte necitita.
Reply With Quote