Subiect: Mandria
View Single Post
  #3  
Vechi 27.08.2012, 21:28:22
rim5431 rim5431 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 28
Implicit

Mihnea Dragomir
Multumesc pentru ajutor.
De fapt, as vrea o solutie pentru mandria de sine, dar nu in raport cu ceilalti oameni. Nu in sensul ca ii consider inferiori, in privinta acestui lucru spun adevarul cand zic ca mi-l neg de cand ma stiu si Dumnezeu in bunatatea Lui mi-a dat harul acesta.
In schimb, intamplarea face ca restul oamenilor sa ma ridice intr-un loc in care nu vreau sa fiu. Nu e din vina lor, dar asta fac.
Si asa apare un gand de superioritate general pe care nu-l mai vreau, ma impiedica de la dreapta credinta, aceea permanenta, la care daca ajungi nu mai auzi vorbele Domnului in soapte ci ca niste imagini clare.
Stiu ca mandria impiedica credinta, de aceea vreau sa stiu cum reusesc sfintii parinti, tinand cont ca n-am altfel acces-studiez acum in strainatate, la invataturile lor.

Nu ma voi inchina la pamant, nu el mi-a dat viata. In religia Islamului inca se face acest lucru, iar al lor mai mare profet a adus blasfemii de neiertat impotriva Lui Iisus Hristos. Toate cultele si alterarile sunt vanitati umane.
Eu intreb de Adevar, de Iisus, de aceea sunt pe un forum crestin-ortodox, singura si cea mai veche religie din lume.
Reply With Quote