View Single Post
  #10  
Vechi 07.03.2010, 21:57:01
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am ramas dator cu o promisiune pe care trebuie sa mi-o tin, cu atat mai mult cu cat Sfantul Ioan Rusul merita cu prisosinta sa fie cunoscut de toata lumea, atat pentru viata pe care a trait-o cat si pentru minunile pe care le-a facut si inca le mai face si in zilele noastre, fiind grabnic ajutator oricui indrazneste sa-i ceara ajutorul, fiindca Dumnezeu mult l-a iubit, si nu-i refuza nimic, atunci cand mijloceste pentru cineva. Indrazniti sa-l chemati in ajutor, citindu-i Paraclisul sau Acatistul si o sa fiti cu totul impresionati de bunatatea lui.

Am redat mai sus prima parte a minunilor aflate in cartea care spune despre viata si minunile lui, iar urmatoarele doua: un baston si Minune intimplata unui om de stiinta! au fost postate cu ceva timp in urma pe forumul nostru.

Se vindeca doi fratiori

Intr-o casa simpla din Lemeso (Cipru) o familie isi traieste suferinta: au doi copii de 6 si 8 ani, bolnavi de leucemie. Parintii si oamenii de stiinta, dau o lupta aspra pentru viata. Cu cat privesc fetisoarele palide si ofilite ale copiilor carora le-a pierit dorinta de viata si jucarii, cu atat inimile parintilor se zdrobesc mai tare. Cineva le vorbeste de Sfantul Ioan din Grecia, ca este viu si face minuni si ca i se pastreaza trupul intreg.
Parintii indurerati ingenuncheaza in fata icoanelor din casa. Este seara, iar flacaruia candelei face si mai palide chipurile copiilor care dorm alaturi.
"Sfinte Ioane, se roaga mama, fa-mi copilasii bine! Nu pot sa rabd atata suferinta. Sfinte Ioane, vino si in casa noastra, intra aici in aceasta seara si cauta macar putin spre durerea noastra!"
Plangand pe tacute, tatal se ridica. Dupa un timp se ridica si mama. Se culcara. Cand se lumina de ziua, mama priveste catre copii si - ce-i vad ochii? Isi striga sotul sa priveasca si el: obrajorii copiilor nu mai sunt uscati, palizi, ci trandafirii si moi. Ii trezesc si ii pregatesc in graba. Unde merg? La profesorul universitar care se ocupa de ei.
"Dar, le spune acesta, de ce sa mai facem analiza sangelui? Obosim copii! Abia alaltaieri i-am examinat!" In urma insistentelor mamai si a tatalui, analizele se refac, iar rezultatele sunt clare: numarul globulelor rosii era acum normal. Copii se vindecasera. Minunea credintei avusese loc chiar in acea noapte.
Parintii au facut din ceara, doua statuiete de marimea copiilor, apoi au luat avionul pana la Atena, iar de aici in insula Evvia, la racla cu moastele Sfantului Ioan, in fata careia ingenunchiaza impreuna cu copiii. Acesta este singurul <<MULTUMESC!>> pe care il puteau spune in acel ceas. In urma lor, in biserica au ramas cele doua statuiete din ceara pentru a marturisi tuturor, minunile dragostei Lui Dumnezeu si a Sfantului Sau.
Attached Images
File Type: jpg Ioan Rusul.jpg (19,3 KB, 9 views)
Reply With Quote