View Single Post
  #8  
Vechi 17.11.2017, 08:18:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emmyjenner Vezi mesajul
Buna seara! (...) Imi puteti oferi niste rugaciuni pentru risipirea nelinistii, pentru spor la teste, teze etc. Sunt foarte dezorientata si am nevoie de sprijin...
Buna dimineata, Emmy!

In afara de rugaciunea de seara, care e quasi-obligatorie, in afara de rugaciunea de dimineata si de binecuvantare a bucatelor, care sunt practici foarte utile, bine este, ca foarte tanara crestina, sa te rogi inainte de lucru. Iar lucrul tau principal este sa inveti.

Asadar, iata o rugaciune pe care o poti folosi inainte de a invata:

Bunule Isuse, care la doisprezece ani ai șezut în mijlocul învățaților, și îi ascultai și întrebai, încât se minunau toți de înțelepciunea ta, trimite-mi darul tău și mă luminează, să învăț cele ce-ți plac ție, și dăruiește-mi, să le pot împlini spre lauda numelui tău. Amin.

Spui ca se intampla sa ai cate o problema pe care sa nu o poti rezolva ? Dar cine, decat Dumnezeu, este luminatorul nostru ? Spune-I asa:

Doamne, eu nu înțeleg: sufletul meu este adormit; deșteaptă-l din somn; trimite asupra lui o lumină îmbelșugată. Amin.

Nu uita sa-i multumesti dupa aceea. Acel unic lepros care s-a intors sa-I mulmumeasca a fost mai castigat decat ceilalti noua, care s-au vindecat, dar nu s-au mai intors. Acela a fost vindecat pana la sfarsit. Asadar, dupa invatare multumeste-I asa:

Doamne, îți mulțumesc. Lucrul meu început sub privirea ta, s-a continuat și isprăvit în același chip; fă ca eu să mă servesc de adevăr pentru mântuirea mea și a altora; să nu mă servesc niciodată de el pentru a te supăra pe tine. Amin.

Roaga-te si pregateste-te pentru succes la teze. Ce facea Isus cand era cam de varsta ta ? Scris este: "Iar Copilul creștea și Se întărea cu duhul, umplându-Se de înțelepciune și harul lui Dumnezeu era asupra Lui" (Luca 2:40). Iar cu El si niciodata fara El, si tu poti sa faci tot asa: sa cresti si sa te intaresti cu duhul, umplandu-te de intelepciune si harul lui Dumnezeu sa fie asupra ta!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.11.2017 at 08:21:33.
Reply With Quote