Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #84  
Vechi 08.08.2013, 00:58:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Flrorin, parerea mea este ca acest subiect este o polemica inutila...
Mihaela,

Dacă ai fi citit linkul pe care l-am postat, ai fi văzut că Sfîntul Nicodim Aghioritul leagă Spovedania de Împărtășanie. Asta ca să fiu sincer cu mine și cu voi.

Inainte de împărtășire, omul trebue să facă cuvenita pregătire, adică se spovedește, își înfrânge inima, se îndreptează, se umilește, este atent la sine, se păzește pe cât este cu putință de gândurile pătimașe și toată răutatea.

Aceasta o adeverește și Sfântul Anastasie al Antiohiei: "De se va întâmpla să greșim, oare care greșale mici și de iertat, ca niște oameni ce suntem, fie cu limba, sau cu urechile, sau cu ochii sau ne înșelăm și cădem în mândrie, sau în întristare sau în mânie, sau în altceva asemenea, să ne osândim pe noi înșine și să ne spovedim lui Dumnezeu și așa să ne împărtășim, crezând că Sfânta împărtășanie ne curăță de aceste păcate mici; dar nu și de cele grele, rele și necurate, pe care le-am făcut.

Si deși spovedania și facerea canonului pot ierta păcatele, totuși este necesară Sfânta împărtășanie pentru iertarea păcatelor. Deoarece așa cum la o rană infectată se scot mai întâi viermii, apoi se taie părțile cele putrede și se pune alifie pentru tămăduire, căci dacă o lasă revine din nou la starea dintâi; tot așa este și cu păcatul: spovedania scoate viermii, împlinirea canonului taie cele putrede, apoi Sfânta împărtășanie este ca o alifie, care tămăduește (Matei 12,45). Pentru că dacă nu va lua Sfânta împărtășanie, bietul păcătos vine iarăși la starea dintât și se fac cele de pe urmă ale omului aceluia, mai rele ca cele dintâi.

Pe când, ca să se împărtășească, nu trebue nici bani să cheltuiască, nici departe să umble, nici să se expună la primejdii. Ajunge numai dă facă o spovedanie cu inimă înfrântă, cu împlinirea canonului și pregătire, și îndată pot să se bucure și să devină un trup și un sânge cu Hristos.

De aceea și dumnezeescul Gură de aur zice: Cele Sfinte celor sfinți trebue să fie date și nu celor necurați și întinați. Si voind ca să arate deosebirea sfinților, zice: "Nici un păcătos să nu se apropie să se împărtășească. Totuși nu zic nici un păcătos, Pentru că mai întâi decât pe alții, pe mine mă opresc de dumnezeeasca Masă. Deci nu zic "nici un păcătos", ci nimenea să nu se apropie de Sfintele Taine rămânând păcătos. Adică nimeni nespovedil și nepocăit; deoarece știu că toți suntem supuși păcatului și canonisirii și că nimeni nu se poate lăuda că are inima curată de păcat. Dar nu acesta este răul, că adică nu avem inima curată, ci Pentru că nu ne apropiem de Hristos, Care poate să ne curățească. Iar Teodoret zice: "Cei care se împărtășesc cu Dumnezeeștile Taine, unii se împărtășesc ca oaie, adică cei desăvârșiți în virtute; iar alții ca capre, adică acei care își curăță întinăciunea păcatului prin pocăință.

Dacă acest fel de jertfe aducem lui Dumnezeu și dacă avem, ca oameni, oarecare mici greșeli, putem să ne apropiem de Sfânta împărtășanie, cu frică, cu cutremur și cu umilință, așa cum s-a apropiat de Hristos, femeea ce avea curgere de sânge, plângând și tremurând. Pentru că este și păcat de moarte, este și păcat nu de moarte și păcat pentru tămăduire. Totuși pocăința cea adevărată pe toate le poate tămădui. Pentru că altă iertare are acel care se apropie de Sfintele Taine și se împărtășește cu frică, cu cutremur, cu spovedanie și umilință și altă osândă are acel care se împărtășește fără frică și cu defăimare.

Concluzia Sfîntului:

Deci acum nu trebue altceva decât numai să ne pregătim cu cuviincioasa pregătire, cu înfrângerea inimii, cu spovedanie și împlinirea canonului și așa să ne apropiem de Sfintele Taine cu frică și cu cutremur ca să ne împărtășim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote