Subiect: Incredibil !
View Single Post
  #37  
Vechi 27.05.2013, 10:22:24
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Si uite asa ia nastere incet incet noua religie mondiala, in care "nu conteaza lucrurile minore" ci doar "cele importante", gen: sa il accepti pe Iisus ca domn si mantuitor si vei fi mantuit. Toate celelalte nu conteaza, e bine oricum, numai sa il "accepti pe Iisus ca domn si mantuitor"
Asa cum am fost atentionat si mai sus, va spun voua, ca minore inseamna cele de nuanta, gen cum ai scris, basme, obiceiuri care se schimba de la o guvernare la alta, a fost in biserica un parinte catolic, ca un bun crestin, a aprins o lumanare si a spus o rugaciune alaturi de Teoptist si gata si cearta, nu se mai respecta canonul hotarat de sinodul ... stiu eu si ma simt iritat!
De cand stim noi mai bine care e pe calea cea dreapta? Oare nu ii uram pe neoprotestanti cand spun ca ei sunt siguri ca vor vedea imparatia cerurilor si noi le replicam ca nimeni nu e sigur?! Oare de ce ne ratacim acum si spunem ca noi suntem drepti, daca cautam pisma ca Teoptist s-a rugat alaturi de un catolic?! Cu ce suntem noi mai desavarsiti decat ei, unde e semrenia pe care o cer canoanele importante, daca ne legam de astfel de lucruri minore! Ne ispitim unul pe celalalt, ne mancam din interior, in timp ce fratii nostrii incep sa isi lucreze gradina!
Daca il marturisesc doar cu numele pe Iisus Hristos, atunci intradevat ne ascundem de adevar!
Sa nu minti cum spune si fratele meu atunci cand ma atentioneaza, sa nu fii viclean, sa nu ai pisma, toate cate ni le-a aratat Iisus Hristos!
Sa nu fim mandrii, pentru ca mandria e un pacat care sta foarte bine ascuns in noi!
Reply With Quote