Subiect: Incredibil !
View Single Post
  #38  
Vechi 27.05.2013, 11:00:16
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Frate Florin, te-am intrebat si acum cateva zile daca esti neoprotestant si nu mi-ai raspuns. Ti-am spus ca mesajele tale sunt foarte asemanatoare cu un discurs neoprotestant, in plus scriai numele Mantuitorului la fel ca neoprotestantii si citai numai din Biblia folosita de neoprotestanti.
In acest mesaj arati ca asa este, nu stiu de ce ai trecut ortodox la profil si ai si afirmat ca esti ortodox. Probabil ai intrat pentru a propovadui credinta cultului tau, dar punand ortodox la profil incerci sa ne si pacalesti. Cum stii in cele zece porunci este si sa nu mintim. Lamueste cum e si te rog sa schimbi ortodox de la profil daca nu esti ortodox.
Frate Calin,

Pentru ce ma ispitesti si tu si Fratele Ioan?!
Da sunt cateva citate postate de mine, din Biblia tradusa de Cornilescu, care momentan a fost respinsa de Biserica Ortodoxa, dar o buna perioada de timp a fost considerata corescta, atata pana cand preotul Cornilescu s-a convertit la un alt cult! Pentru ce ma prigonesti si imi ceri sa leapad cultul in care m-am nascut! Crezi tu ca acest cult in care m-am nascut, imi va fi acoperamant al rautatilor mele?! Pentru ce vrei sa mint, daca ti-am spus adevarul si nu il crezi, tu care te lauzi ca cunosti adevarul?! Crezi ca vei crede o minciuna?!
Nu am gasit sa ma fi intrebat despre cultul meu, imi cer iertare daca ti-am raspuns abea acum! Si repet, ti-as minti daca l-as schimba!
V-am spus si asa cum nu v-as spune de la mine, doar sa luati aminte, nu ca sa va intunece si asta, petru ca sa fim drepti, asa cum spunem ca suntem si sa nu ne ratacim!
Pentru ca vom veni unii care vom striga la Teoptist ca e prea ingaduitor cu cultele si altii care vom striga la el ca e prea mandru in relatie cu alte culte! Si el va asculta si de unul si de celalalt si noi ne vom certa din pricina nepriceperii noastre! Vom pierde credinciosi din insusi prostia noastra si vom striga - lepadaturile, dar noi ii prigonim!
Oare ne-am intunecat detot, oare chiar vrei sa te legi la nesfarsit de citate Sfinte sa spui ca au fot bune si acum nu mai sunt, pentru ca s-au schimbat cateva cuvinte!
Vrei tu sa spui ca acolo e adevarul in acel cuvant schimbat, sa nu ne ratacim Frate Caline, ca sa nu ne apucam sa spunem basme si sa ii ratacim si pe altii! Aspra va fi judecata mea si de pret ar fi tacerea mea acum, dar fac, ceea ce am de facut, amintesc si nu spun, ca trebuie facut asa sau altfel, am amintit, din propria ograda, pentru ca sa nu fim prea ocupati cu ograda altora, in timp ce a noastra e plina de buruiene! Pacatos sunt eu si nevrednic de ceea ce spun si o virgula nu pot sa pun cum trebuie! Tot ce e rau e de la mine, dar daca simte careva ca se sperie sau e lovit de mandrie, sau rade cand vede cele scrise sa stie, ca acesta stare nu are nimic cu Adevarul, ci doar cu el insusi! Sa nu ne ia mandria inaintea smereniei, pentru ca intram pe drumul desertaciunilor!

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Reply With Quote