Subiect: Incredibil !
View Single Post
  #39  
Vechi 27.05.2013, 11:20:28
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Si uite asa ia nastere incet incet noua religie mondiala, in care "nu conteaza lucrurile minore" ci doar "cele importante", gen: sa il accepti pe Iisus ca domn si mantuitor si vei fi mantuit. Toate celelalte nu conteaza, e bine oricum, numai sa il "accepti pe Iisus ca domn si mantuitor"
Tocmai ca lepadarea de pacate prin a nu le mai face, asta conteaza! Degeaba stim ca am gresit, daca ne marturisim stramb! Marturisirea dreapta, este atunci cand spui cu toata hotararea ca nu vei mai face! Sa nu uiti pacatul, ca sa nu spui am fost iertat de el si sa il faci iar! Sa il duci cu tine si sa iti stea intru luare aminte sa nu il mai faci! David s scris Psalmi in care s-a marturisit in fata intregului popor si astazi Psalmii acestia sunt cantati in Biserica si asta pentru a lua aminte sa nu se mai faca acele greseli!

Repet, va amintesc si nu va spun de la mine, pentru ca sa nu uitati si sa credeti ca nu stiti, in timp ce voi stiti si ceva in voi va pacaleste sa uitati!
E din Biblia, varianta de pe sit (Teoptist Bartolomeu Anania):

1. Pavel, apostol al lui Iisus Hristos dupa porunca lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru, si a lui Iisus Hristos, nadejdea noastra,
Col 1:27, 1Tim 2:3

2. catre Timotei, adevarat fiu in credinta: Har, mila, pace de la Dumnezeu-Tatal si de la Hristos Iisus, Domnul nostru.
FA 16:1, Tit 1:4, Ap 1:4

3. Cand am plecat in Macedonia te-am indemnat sa ramai in Efes ca sa le poruncesti unora sa nu invete invataturi straine 1,
FA 20:1

4. nici sa ia aminte la basme si la genealogii fara de sfarsit 2, care aduc mai degraba certuri 3 decat iconomia 4 lui Dumnezeu cea intru credinta;
1Tim 4:7, Tit 1:14, Tit 3:9

5. iar tinta poruncii [aceleia] este iubirea din inima curata, din constiinta buna si din credinta nefatarnica,
Ecc 12:13, Rm 12:9, Rm 13:8, Rm 13:10

6. de la care unii, indepartandu-se, s'au abatut spre vorbarie desarta;
1Tim 6:4, 1Tim 6:20, 1Tim 6:21, Tit 1:10

7. vrand ei sa fie invatatori ai legii, nu inteleg nici ceea ce spun, nici cele pe care le sustin cu atata tarie.
8. Noi insa stim ca legea-i buna dac'o folosesti legal 5;
Rm 7:12, Rm 7:16

9. stiind aceasta, ca legea nu-i pentru cel drept, ci pentru cei faradelege si nesupusi, pentru cei necredinciosi si pacatosi, pentru necuviosi si spurcati, pentru ucigasii de tata si ucigasii de mama, pentru asasini,
Mt 15:19, Ga 5:23

10. pentru cei desfranati, pentru sodomiti, pentru vanzatorii de oameni, pentru cei mincinosi, pentru cei ce jura stramb si pentru tot ceea ce se impotriveste invataturii sanatoase
Mt 15:19, 1Tim 4:6, 1Tim 6:3, 2Tim 4:3, Tit 1:9, Tit 2:1

11. dupa Evanghelia slavei fericitului Dumnezeu, care mi-a fost incredintata mie.
1Tes 2:4, Tit 1:3

12. Multumesc Celui ce m'a intarit, lui Hristos Iisus, Domnul nostru, ca m'a socotit credincios 6 prin aceea ca m'a pus sa-I slujesc,
FA 9:15, Ga 1:15-16, 2Tim 4:17, 1Co 7:25

13. pe mine, cel ce mai'nainte eram blasfemiator si prigonitor si batjocoritor. Dar am fost miluit, fiindca'ntru necredinta am facut-o din nestiinta 7;
Lc 12:48, FA 3:17, FA 8:3, FA 9:1-2, FA 9:21, FA 26:10, 1Co 7:25, 1Co 15:9, Ga 1:13

14. si harul Domnului nostru cu'mbelsugare a prisosit impreuna cu credinta si cu iubirea cea intru Hristos Iisus.
1Co 15:10

15. Vrednic de crezare si de toata primirea este cuvantul ca Iisus Hristos a venit in lume sa-i mantuiasca pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu;
Bar 3:38, Mt 9:13, Mt 18:11, Mc 2:17, Lc 9:55, Lc 15:2, Lc 19:10, 1Tim 4:9

16. dar pentru aceasta am fost eu miluit, ca mai intai in mine sa-Si arate Iisus Hristos toata indelunga Sa rabdare, ca o pilda pentru cei ce vor crede in El spre viata vesnica.
17. Iar Imparatului veacurilor, nemuritorului, nevazutului, unicului Dumnezeu, cinste si slava in vecii vecilor! Amin.
Reply With Quote