View Single Post
  #39  
Vechi 02.08.2013, 18:59:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cred că aici se potrivește foarte bine porunca Mîntuitorului: nu judecați = nu condamnați! Pe nimeni!

Noi nu cunoaștem toate datele problemei, nici nu avem mintea Lui Hristos-Judecătorul, deci nu avem cum să condamnăm niște copii născuți sau nenăscuți la o formă sau alta de Iad.

Dacă luăm deoparte ideea necesității Botezului și construind un banal silogism pentru sărmanele suflete ghinioniste, avem împresia că nu e nici o șansă pentru ele să scape de întuneric. Și totuși pot exista soluții și pentru ei. Cum așa?

Botezul e Taina prin care sîntem primiți în Biserica Lui Hristos. Rezultă că aceia care nu se botează nu pot face parte din Biserică. Logic. Dar rezultă de aici că orice loc care nu e în Biserica Lui Hristos este un nivel care aparține Iadului? Nu neapărat.

Este lucru de netăgăduit pentru noi, ca ortodocși, că atît Raiul, cît și Iadul, sînt două Împărății structurate pe niveluri de apropiere sau de îndepărtare de Sursa Binelui și a Luminii Care este Dumnezeu. Undeva foarte sus sînt cei Apostolii, Evangheliștii, Sfinții cei desăvîrșiți, apoi Cuvioșii, Drepții, creștinii mîntuiți așa, mai la mila Domnului (vezi cazul tîlharului celui norocos), apoi coborîm în subteranele celor ce nu au reușit să se mîntuiască deși au încercat cumva, apoi în locurile gătite împătimiților, ateilor, sataniștilor, dictatorilor, diavolilor și așa mai departe pînă la originatorul răului care a fost cîndva un Heruvim strălucitor.

Deci unde pe scara asta uriașă vor ajunge sufletele sărmanilor uciși mai înainte de a se naște? Unde vor ajunge copiii morți mai înainte de a se boteza? Unde vor ajunge oamenii care au trăit în locuri unde nu era biserică ortodoxă și preot ortodox care să-i boteze și să-i împărtășească?

Trebuie să fie undeva pe acolo și pentru ei un loc în afara Corabiei Lui Hristos care totuși să NU aparțină de Iadul ticăloșilor și antihriștilor lumii acesteia. Singur Dumnezeu știe exact și am încredere în dreptatea dar și în mila Lui pentru fiecare dintre oameni, care este o funcție de foarte multe variabile necunoscute nouă, muritorilor de rînd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote