View Single Post
  #272  
Vechi 04.09.2011, 01:24:54
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am uitat sa pun intrebarea principala.
daca afirm ca, dupa parerea mea, "Dumnezeu nu exista", inseamna ca am jignit crestinismul, ortodoxia, etc.?
Ma întreb, oare în ce scop ar face cineva o astfel de afirmatie provocatoare (a la Nietzsche) pe un forum crestin ortodox, daca nu pentru a încinge spiritele ? Fiindca e clar ca nu din smerenie si nici din generozitate si dragoste fata de semeni ar face-o, si cu atât mai putin dintr-o profunda cunoastere…
Asadar, nu ar fi mai de bun simt ca persoana respectiva sa se refere strict la neputinta ei de a crede în Dumnezeu? De exemplu sa spuna asa cum si Emil Cioran a spus-o în diverse ocazii: "Eu nu pot, nu reusesc sa cred etc. Am încercat, dar ..." Dar bineînteles ca o astfel de atitudine ar fi valabila pentru o persoana ce s-ar afla în mod sincer în cautarea adevarului si nu pentru una care crede ca le-ar sti deja pe toate si care vine aici sa ne învete si pe noi, "îndoctrinatii" (din punctul sau de vedere), dându-ne apoi câte-un un brînci în abisuri nietzscheniene, darwiniste, marxiste, nihiliste etc.