View Single Post
  #278  
Vechi 04.09.2011, 12:28:42
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Care este diferența între atitudinea lui Cioran și a lui Dumitru? Nu l-am văzut niciodată să-și impună arogant concepțiile, să ne denigreze credința, și-a exprimat propriile sale opinii. Dacă nu puteți să-i faceți un bine, măcar nu-i mai fiți pietre de poticnire, de unde știți voi că în subconștient sau chiar conștient nu-L caută pe Dumnezeu??? Ateu perfect nu există. Denigrându-l îl faceți doar să se întoarcă din drum și să i se confirme că alegând ateismul, a ales calea cea bună. Doamne ferește să-L cauți pe Dumnezeu și să dai peste creștini „binevoitori”!

Îmi cer scuze pentru tonul aspru!
Perfect exprimat, stimata doamna! Tonul este exact cel adecvat. Eu in ateu vad fratele meu uman, si nu vad in conceptia lui o dilutie a umanitatii. Daca trebuie cineva banat, acela este initiatorul acestui topic, alaturi de toti fanaticii religiosi. Ceva imi spune ca, la o adica, oameni de factura fanaticilor galagiosi nu ar avea taria de a fi ce trebuie sa fie un crestin adevarat, in stadiul final al evolutiei sale spirituale: un martir.