View Single Post
  #7  
Vechi 10.05.2009, 22:37:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
http://www.homosexualitate.ro/stiinta.html#cum

Unele persoane tot caută să promoveze aici o versiune mai apuseană a ortodoxiei, cum că și homosexualitatea este așa și pe dincolo, și că parcă ar fi bine să fi homosexual. Acești oameni sunt re-educați în legea celei ce s-a înpreunat cu taurul (Evropa) într-un fel de pseudo-creștinism denumit de ei ca fiind ortodox și acum încearcă să ne prostească și pe noi.
Nu este nici o coincidență că temele despre masturbare sunt în același forum cu cele despre homosexuali, pt că homosexualitatea este rezultatul direct al masturbării, este același păcat, un păcat foarte mare care aduce moartea înainte de vreme.
Draga Cosmin, daca cumva vrobesti despre mine, sa stii ca
1) nu este adevarat ce spui
2) nu ai inteles ce am vrut sa zic.

Eu NU am zis ca homosexualitatea nu ar fi pacat sau chiar ca ar fi 'bine'.
Sunt de acord ca este pacat si ca nu este normala.

Am zis doar ca este o diferenta intre cineva care ar incerca intentionat sa fie homosexual, ca sa incerce senzatii tari (sunt si din astia) si cei care au aceasta slabiciune sau deformatie sau cum sa-i zicem din nastere sau din copliarie, cum s-a vazut acum ca au unii. Pentru ca cine postase mai intai parea sa spuna asta. Este o diferenta care este importanta dpdv pastoral.
Am zis chiar ca uneori se pot schimba, dar nu intotdeauna.
Si am zis si repet ca Biserica le cere atunci sa se abtina. Dar este greu si trebuie sa avem compasiune si sa ne rugam pentru ei.

Ce este atat de apusean si pseudoortodox in asta? Este crestin ortodox sa dam cu parul in semeni si sa vrem sa 'dispara'?

Cristiboss, ai si tu dreptate. Dar cand am zis insa ca sa ne bucuram ca noi nu suntem homosexuali am vrut sa zic sa-i multumim lui Dumnezeu ca n-avem crucea asta de purtat, si sper ca am zis-o fara cinism. Mie mi-e mila de homosexuali. Imi pare rau de ei, ca trebuie sa fie greu daca sunt crestini.

Cand crezi ca gresesc, Cosmin, spune-o deci direct si cu argumente. Sunt gata sa recunosc ca gresesc daca sunt corectata.
Reply With Quote