View Single Post
  #718  
Vechi 04.02.2011, 20:34:12
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru ca un sacrament să fie valid este necesar să fie îndeplinite condițiile: materie proprie, formulă corectă, intenție, adminsitrator potrivit.
În cazul Botezului aceasta înseamnă: apă (sau altă materie folosită asemenea apei în caz de necesitate), formula treimică, dorința de a boteza, orice persoană anterior botezată.
Prin urmare, din câte relatați reiese că acel botez a fost valid. Cel care înainte era un păgân căzut de la grația divină a devenit un catolic. Din păcate, probabil că pentru foarte scurt timp... Dar, atâta vreme cât omul respiră, calea Damascului îi este deschisă.
Eu stiam ca pentru o Sf. Taina sa fie valida conteaza ca cel care o savarseste sa aiba si intentia de a face ceea ce Biserica intentioneaza sa se realizeze prin acea Sf. Taina. In cazul botezului, Biserica intentioneaza: iertarea tuturor pacatelor, primirea acelui om ca membru al Bisericii, transformarea acelui om intr-un "om nou," copil adoptat al lui Hristos si participant in preotia universala.
Din cate imi dau eu seama, acel pastor intelegea cu totul altceva prin "te botez" -- putea sa foloseasca orice alt cuvant. Deci in fapt...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote