Subiect: Maslu
View Single Post
  #19  
Vechi 29.10.2007, 20:01:49
tuta tuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Multumesc pt invitatie ancah dar nu ma intereseaza budismul sau alte religii asa cum insinuezi, asa ca nu am unde sa ma duc.
Te rog sa ma ignori daca nu-ti convine ce scriu, este atitudinea cea mai corecta.

Revenind totusi la tema discutiei, inca nu a venit nimeni cu o explicatie mai detaliata a acestei taine, a maslului.
Daca totul depinde de credinta bolnavului, atunci ce nevoie mai are de ajutor din exterior, adica de la preotii care oficiaza slujba, ar putea f bine sa se vindece prin rugaciune directa catre Iisus, este pana la urma acelasi lucru, adica are acelasi rezultat.
Totusi eu cred ca maslul inseamna mai mult decat ce se spune si ca fiecare ritual are un anume sens.
Si rugaciunea este pana la urma un ritual, individual, al fiecaruia dintre noi.
Ar mai fi un aspect al ritualelor de vindecare in general, ce inseamna vindecarea pentru sufletul celui bolnav?
Este ea cheia mantuirii sau de fapt este doar un pas catre aceasta, o scolarizare?
Boala este data omului ca sa invete, daca reuseste sa scape de ea repede si usor, el neintelegand nimic din aceasta, este posibil ca de fapt vindecarea sa fie doar de suprafata, in fond omul ramanand acelasi.
Si atunci apar alte probleme, fara sfarsit, de fiecare data omul asteptand mila lui Dumnezeu dar refuzand sa se schimbe in interiorul lui.
Poate de asta anumite ritualuri nu reusesc, pt ca cel care cere ceva o face cu un scop, iar iubirea nu poate sa aiba scop, ea este pur si simplu.
fratilor,nu huliti preotii ,ca mare pacat faceti. haideti sa ne invatam unii pe altii lucruri curate,care sa ne ajute sa ne mai spalam de pacate.numai cine se duce cu multa credinta la Sf.Maslu simte binefacerile sale.sunt noua pe forum,sper sa ne mai "intilnim"Doamne ajuta!
Reply With Quote