Subiect: Divortul
View Single Post
  #3  
Vechi 31.07.2013, 10:30:34
danna603 danna603 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit crezi in Dumnezeu

Draga Fallen,

Stiu ce inseamna un divort,insa stiu din perioada cand eram ateu.Nu credeam in Dumnezeu.Ce a urmat dupa divort,este fara cuvinte.Fara credinta,poti cadea foarte usor.Profesional insa m-am ridicat,dar atat.
Acum,daca mi s-ar intampla acest lucru,acum cand cred in Dumnezeu,as urma alt drum.
De ceva timp,m-am obisnuit,ca atunci cand sunt nehotarata,cand am sufletul nelinistit si nu stiu ce decizie sa iau,seara,singura in camera,vorbesc cu Dumnezeu ca si cum as vorbi cu parintii mei.Nu citesc rugaciunile din cartea de rugaciuni,vorbesc liber cu El,si-l rog sa ma ajute si sa-mi arate calea.Vrei sa-ti spun de cate ori mi-a raspuns pana acum?...De patru ori,pentru ca de patru ori m-am rugat asa.A doua zi..sau..maxim o saptamana...primeam raspuns.Prima oara,cand a functionat,am ramas....."ca la dentist".Eu am fost ateu, ori socul a fost puternic.

Daca s-a intamplat,nu te mai gandi la ce-a fost,daca l-as putut evita,daca as mai fi putut rabda....daca puteai rabda,rabdai,daca il puteai evita,il evitai,din pacate se pare ca asta a fost drumul.Un drum en vogue in zilele noastre si mai ales in orasele mari.

Eu cred ca ar trebui sa te rupi de acel loc si sa incepi o viata noua.Sa ai un loc doasr al tau,ori daca crezi ca parintii te-ar putea ajuta,fiind langa tine,stai o perioada cu ei.Pe mine,parintii m-au ajutat mult in acea perioada,insa nu am stat impreuna.Daca vrei sa schimbi duhovnicul ,vorbeste cu el despre asta si vezi ce sfat iti ofera.

Nu te speria.Cum am mai spus,acest fenomen face parte din lumea moderna si trebuie luat ca atare.

Crezi in Dumnezeu,vorbeste cu El,fii o perioada doar tu cu El si sigur vei gasi drumul pe viitor.
Reply With Quote