View Single Post
  #5  
Vechi 18.08.2014, 01:18:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Putem spune La multi ani! tuturor celor care poarta numele de Maria sau Marian.
Adormirea Maicii Domnului nu trebuie vazuta ca zi de doliu ci de bucurie , caci reprezinta o zi foarte insemnata , cea mai importanta dintre sarbatorile ei. Ea a fost mutata cu trup cu tot la ceruri, si acolo pururi este rugatoare pentru noi.
Este o nedreptate si aproape chiar erezie, sa socotim ca de ziua oricarui sfant putem sa spunem la multi ani celor ce poarta numele sfantului iar de Adormirea Maicii Domnului - in popor Sfanta Maria mare - sa nu facem asta, stiut fiind ca sarbatoarea unui sfant este tot la data adormirii ci nu a nasterii. Cu atat mai mult acum. Socotesc ca cei care poarta numele de Maria sau Marian, au motive de bucurie.

Bucurati-va Marii si Mariani, bucurati-va si multi ani sa traiti!
În veci, Amin!

Când am citit mesajul la care am răspuns nici nu m-am gândit la onomastică, ci doar la o sărbătoare cu ocazia căreia oamenii se adresează unii altora cu această urare, ca de Anul Nou.
Evident că putem spune La Mulți Ani celor care poartă numele de Maria, pentru că la această zi se raportează și ei, cel puțin prin numele purtat; la fel și pentru ceilalți purtători de nume de sfinți.

Mulțumesc, dobrin7m!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote