View Single Post
  #134  
Vechi 10.11.2014, 12:19:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu ma pricep la problema asta cu duhovnicul. Din ceea ce am citit si auzit pana acum, un duhovnic nu are voie sa te goneasca, sa te abandoneze. Bine, daca ai facut cine stie ce mare nenorocire, sau ceva impotriva lui.
Eu inteleg si cred ca el are o raspundere foarte mare fata de noi.
Si da, cred ca de cele mai multe ori problema este la intelepciunea/harul in modul de a lucra cu noi.
Daca noi avem probleme ca avem frica de el, sau in viata, ca nu intelegem niste lucruri in credinta, ca suferim, ca nu stim ce sa facem in anumite situatii, are si el vina ca nu ne-a lamurit/invatat si nu s-a ocupat suficient de noi. Si pentru asta trebuie iubire, rabdare, timp, har. In ziua de azi foarte putin din acestea...si foarte putini duhovnici.
In momentul in care un duhovnic ne abandoneaza, exista riscul (si-l ia si el), sa cadem mai rau, mai jos.

Cred ca asa cum este vazut in ortodoxie rolul duhovnicului, este foarte greu si delicat si nici nu este asa bine definit (nu exista cursuri la facultate sau manuale pentru asa ceva). Unii pot sa fie duhovnici si chiar buni, altii nu.

Am avut ocazia sa cunosc ambele feluri. Nu e vorba sa judec ci sa spun felul in care m-am simtit eu cu ei.

In afara de harul primit si de ceea ce trebuie sa faca el ca duhovnic, acesta este in primul rand om si suspus si el pacatelor si greselilor. Asta uita, sau nu inteleg majoritatea. Nici duhovnicii nu pot fi perfecti.
Si si duhovnicii, inainte de orice, trebuie sa lucreze cu iubire de oameni. Lucreaza cu oameni, deci trebuie sa-i iubeasca.

Aici am eu unele dubii. Nu stiu exact cat trebuie sa fie ei pentru om si cat pentru Dumnezeu.
La fel ca si un profesor care fata de cine are obligatii mai multe: elevi sau directorul scolii?
Medicul la fel: de pacient sau de directorul spitalului, sau de stiinta (aici apare si acest al treilea element - medicii lucreaza mult si pentru stiinta).

Legat de greselile noastre. Da, in mod normal nu trebuie sa le repetam. Pentru asta trebuie insa sa le intelegem bine, sa stim ce avem de facut si mai ales sa putem sa ne indreptam. Fiindca nu suntem singuri in lume, suntem printre atatia oameni. Daca fiecare s-ar stradui, am putea sa izbandim toti, dar altfel este in zadar. Eu ma stradui si altii strica ceea ce "cladesc" eu.

Mai este situatia ca un duhovnic trebuie sa se potriveasca totusi cu fiul/fiica sa.
Si daca una din parti ajunge la concluzia ca nu se potrivesc, atunci se pot schimba lucrurile. Iti cauti tu alt duhovnic, iti poate indica primul pe alt coleg al lui. Dar aici este foarte greu. Ce faci daca nu ai pe altul in zona? Unde te duci dupa el?

In fine se pune intrebarea si ce asteapta cineva de la duhovnic (si poate si invers, poate si duhovnicii au anumite asteptari de la fii/fiicele lor): vreau numai sa ma spovedesc, sau caut sfat in probleme de viata, sau caut sa ma lamuresc in probleme de credinta, sau ce anume am nevoie de la el.


@fallen - la tine sunt mai multe probleme. Pe de o parte vrei sa te spovedesti doar. Dar trebuie totusi sa-ti rezolvi si problemele personale. Daca traiesti in pacat la ce-ti ajuta spoveditul? A nu se confunda cu impartasitul. N-ai voie sa te impartasesti, dar sa te spovedesti ai voie.

Si atentie: duhovnicul nu poate/trebuie sa intervina direct in viata ta personala. Tu singura trebuie sa stai sa te uiti in tine si sa pui in balanta si sa te gandesti ce vrei si sa iei decizii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote