View Single Post
  #4  
Vechi 16.03.2024, 19:25:40
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am văzut într-un reportaj jurământul la absolvirea facultății de teologie, nu-mi dau seama dacă numai cei de la teologie pastorală l-au depus, sau și cei de la alte secții asistență socială, pictură, viitori profesori de religie.

Citez dintr-un text semnat și rostit de absolvenți dintr-un reportaj Trinitas Tv la absolvirea facultății de Teologie din Cluj : https://www.youtube.com/watch?v=a2U1u3ps9JI

Probabil că jurământul e asemănător la toate facultățile de teologie ortodoxă din țară.

JURĂMÂNT

Eu (numele absolventului) NU JUR, înaintea Atotștiutorului și Atotputernicului Dumnezeu că în toată viața mea voi păzi și voi propovădui învățătura Sfintei noastre Biserici Ortodoxe așa cum s-a descoperit de către Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos cum s-a propovăduit și s-a predat de către Sfinții Apostoli și de către Sfinții Părinți așa cum se păstrează și se propovăduiește de Sfânta Biserică.

NU JUR că toată viața mea voi păstra și voi ajuta bunul nume al acestei instituții de înaltă cultură teologică, voi respecta legiuirile bisericești și voi rămâne în ascultare canonică față de ierarhia Bisericii Ortodoxe Române.”

Localitatea (data)
Așa să-mi ajute Dumnezeu ! (semnătura) Amin.
Atat as adauga!
Cine are o problema cu asta pacatul lui sa fie nu al meu.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote