View Single Post
  #53  
Vechi 16.05.2011, 00:44:30
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

?
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
De ce Dumnezeu nu te pedepseste la fiecare pacat facut? pt ca in ICONOMIA Lui, IARTA si asteapta intoarcerea! Tu daca dai CANOANE in litera DEZNADAJDUIESTI INIMILE OAMENILOR si vor carti: asa Dumnezeu neiertator avem? NU fii ridicol, ci pune mai intai IUBIREA apoi DREEPTATEA!
Scumpule, mulțumesc pt sfaturi, dar sunt de măsura grădiniții când ești duhovnic.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Canoanele sunt BINE STABILITE si bine spui, dar OAMENII DE AZI secularizati plini de idei filosofice si creationiste/evolutioniste, NU ASCULTA si nu poti sa fii HABOTNIC! Crestinii veacurilor Sf.Grigorie de Nyssa, erau CRESTINI ADEVARATI! Azi e slabita de tot PRACTICA crestina... cu mii de erezii.. nu ca atunci!
Habotnic nu trebuie să fi niciodată, dar ideea care se vehiculează la scară largă că acum nu ar mai fi credința de altă dată, este falsă și eretică, este exact ce vor să audă P/NP, anume că noi nu mai avem trăire și credință adevărată și nu mai ascultăm, eretici au fost și vor mai fi până la sfârșit, la fel și sfinți. In toate timpurile au fost și sfinți și păcătoși, Hristos același este!
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Si erau OAMENI SFINTI ce tineau tare credinta! Iar sf.ta esti atat de MARE incat sa tii atat de sus PRACTICA CRESTINA??? FII REALIST SI VEZI NEPUTINTA OMENEASCA si FII INGADUITOR CU EA, cum spune si Pr.Arsenie Boca!
Am lăsat eu impresia că nu sunt realist, și că nu sunt îngăduitor cu neputința omenească? Sau poate vreți să nu-i mai spunem păcatului și virtuții pe nume de dragul neputinței?? Sau să folosim neputința ca acoperemânt al vicleniei și pretext a trăirii libertine?? nu este o scuză, mirenii dvs o să vă judece care vor trăii adevărul poruncilor evanghelice în același timp, cu aceleași neputințe.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Daca nu iti vezi ispitele ca si calugar spovedind mireni, inseamna ca esti atat de jos incat esti NESIMTITOR, ai ajuns aproape de MOARTEA SUFLETEASCA!
Nu că nu le văd ispitele, dar nici nu le dau importanța și exagerarea care le dați dvs, ca și cum ar fi groaznic, ceva de netrecut. Alea, ispitele, le îngăduie Dumnezeu fiecăruie după măsura creșterii lui duhovnicești spre folos, și sunt indispensabile, ori dvs aveți cu totul o altă viziune, ireală, ca și cum ar fi ceva extrem de rău.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Un calugar are grele ispite de la MIRENI! Stiu, ca si eu m-am spovedit la calugari pana la Casatorie!
Una este să te spovedești și cu totul alta este să spovedești. Iarăși vă spun, știți înainte de-a ști cu adevărat. Foarte bine că le știți fără să le fi experimentat, numai că dacă intră în conflict cu realitatea atunci este înșelare.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Si am avut duhovnic nu bun, ci foarte bun, dar ca si necasatorit, aveam o relatie foarte stransa cu el! Asa cum TREBUIE SA ISI IUBEASCA CALUGARUL PE STARET! Sa fie ca si "dumnezeul" lui!!!
Dacă l-ați părăsit e clar.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Iar aici iar te las sa il citesti pe gheorn EMILIANOS SIMONOPETRITUL cu TALCUIRI LA FILOCALIE "AVVA ISAIA" vol 1.
Mulțumesc pt indicații necerute și gratuite, mă simt un "ucenic" al dvs, ei, se mai schimbă rolurile câte o dată, ajunge oaia să fie păstor și invers.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Pe cei mai buni duhovnici NI-I FACEM NOI prin ascultare si buna-randuiala! Educatia crestina in familie conteaza cel mai mult de la inceput!
Da dle, ăsta este un mare rol al dvs celor căsătoriți, să nașteți copiii, să-i creșteți în evlavie, să ajungă mari duhovnici și sfinți, ca să aveți bucurie de pe urma lor, nu să pierdeți vremea pe net.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Apoi ASCULTAREA de Duhovnic si nu ridicarea MONAHISMULUI ASUPRA MIRENISMULUI, ci subiectiv EVANGHELIA E UNA pt toti! MANTUIREA E UNA PT TOTI! Numai obiectiv VORBIND felul de vietuire DIFERA!
De vrei să te mântuiești ține poruncile, etc, etc, de vrei să fi desăvârșit, du-te vinde averile și urmează mie, este o diferență între mântuire și de săvârșire, foarte mare.
Evanghelia este una pt toți, dar măsura împlinirii ei este diferită, așa că mai aveși de învățat...
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
NU TOTI CALUGARII SE MANTUIESC DAR NICI TOTI MIRENII SE PRAPADESC!!!
Ei, și asta ce vă spune? Nu vedeți nici o diferență?
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul

AZI nu se mai tine de DISCIPLINA in manastire si de buna randuiala! Daca nu erau preotii de mir buni, ramaneau numai CALUGARII! Asadar, din VIATA PRACTICA monahul e duhovnic pt MONAHI, iar PAROHUL pentru MIRENI!
Ați uitat să spuneți, asta este părerea mea.
Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Ca nu se mai tine decat de proasta EVLAVIE si de FATARNICIE, azi merg FAMILISTII la calugari si ii umplu cu necuratiile lor!
Stați liniștit că nu-i proastă evlavie și nici fățărnicie, este un fapt lăudabil. Necurătiile le spală Hristos care sunt, iar la mireni vezi și virtuți multe și frumoase, depinde unde îți ațintești ochiul minții.
Poți să stai în adâncul pustiului și să preacurvești mereu cu mintea, și poți să spovedești numai " necurății" cum spuneți dvs, 24 din 24 și să nu fi afectat deloc, totul depinde de lucrarea minții și harul sfintelor taine.
Reply With Quote