View Single Post
  #55  
Vechi 16.05.2011, 07:43:30
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta-i metoda anticonceptionala ortodoxa?! In ritmul acesta, cu greu mai nimeresti sa faci copii!

"De la aproapele vine si viata, si moartea. Ca'ci, daca' aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)...

Tu,sora' Melissa...ne "povestesti'' ceva de genul...:Dragilor,eu de cate ori sunt in act....,o fac pentru a face copii.Ba mai mult...ne-ai ''maturat'' cu singurul adevar... "O senzatie e mult mai apropiata de Dumnezeu decat o idee despre El!''. Sora' Melissa,senzatia in si din Dumnezeu este cu totul altceva,este ceva de genul :"Cei de jos nu pot pricepe mintea “nebunului întru Hristos”,Sfântul Apostol Pavel "
A spus deja cineva,dar voi repeta...de ce ?,,,daca' faci o suta' de metanii,fii sigura' ca' doar 2 le-ai facut inaintea lui Dumnezeu,,restul sau dus pe apa sambetei,tocmai din cauza acelei senzatii la care te referi tu.
Deci:'' este omeneste sa' gresesti,ingereste sa' te ridici si draceste sa' ramai in groapa' '', daca' din cauza partenerului(sot,sotie) ai fost nevoita' sa' .....,cu o zi inainte de a merge la biserica'...pai.mergi la biserica' si cere iertare ,daca' te simti "murdara' sufleteste''...acolo e locul de unde pleci curata',si daca' iar gresesti...o iei de la capat.Dar,sa'-i faci cunoscut partenerului,ce munca' aduce in sufletul tau,acele 5 minute de "senzatie'' conjugala',si de te va iubi,te va proteja.

cu lumanarile .."Dumnezeu,ne cunoaste vointa dar si neputinta'', cand sunt bani,dupa' sufletul tau sa' dai...cand nu sunt bani,mai intai sa' dai copiilor tai,apoi cele doua lumanari.

''Nu vom fi invinuiti,cand vom muri pentru ca nu am facut minuni, nici pentru ca n-am patruns inaltele taine ale teologiei, nici pentru ca n-am ajuns sa dobandim contemplatia, ci cu adevarat vom da seama lui Dumnezeu de ce n-am plans mereu.''
Reply With Quote