View Single Post
  #260  
Vechi 27.10.2013, 01:04:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Deși cred în continuare că nu merită să te ocupi de acest subiect în termenii unei apologii a lui Harry Potter criptocreștin, n-am să ignor acestă nouă încercare de convertire forțată a celebrului personaj al literaturii de consum contemporane la o spiritualitate cu care n-are nimic de-a face.

Regret totuși că am clămpănit în taste de pomană vreo câteva postări pe topicul de față, întrucât văd că ne aflăm iarăși în locul de unde am plecat în acestă dezbatere.

Biserica este (sau ar trebui să fie) un loc al libertății responsabile, nu un ghetou sectar unde niște păstori superiluminați mână cu bâta ideologiei religioase o turmă amorfă de oi lobotomizate. Dacă unii creștini ortodocși preferă obediența până la depersonalizare față de persoane asupra cărora sunt proiectate competențe dobândite în urma unei conexiuni privilegiate cu divinul, e treaba lor, însă problemele apar în momentul când acești creștini își promovează propria alegere particulară drept singura valabilă, etichetându-i pe ceilalți niște rătăciți, eretici sau mai știu eu cu ce epitete depreciative. De partea cealată avem alți creștini ortodocși cărora nu le cade bine adjectivul "responsabilă" la substantivul "libertate" și confundă credința cu un spațiu unde poți bate câmpii în toate direcțiile posibile. Ăștia se asemeană foarte tare cu adepții ideologiei new-age, în sensul că văd în toate lucrurile și fenomenele urme criptate ale creștinismului de esență tare și au prostul obiceiul de a băga teologia în cele mai nefericite combinații. Există și a treia categorie de creștini ortodocși care, refuzând aceste extreme și încercând să arbitreze, în numele echilibrului și a bunei cuviințe, între cele două tendințe excesive, o încasează și unii și de la ceilalți.

Nu știu cine e Roman Silantyev, dar în privința diaconului Andrei Kuraev, fără să-i contest erudiția și unele luări de poziție juste în anumite chestiuni delicate, și-a făcut un hobby din a căuta aur duhovnicesc în tot felul de mocirle cosmetizate produse de showbiz-ul occidental. El spune că a găsit ce căuta, dar n-a convins aproape pe nimeni că ceea ce a găsit e aur. Cam în mod asemănător procedează și John Granger, cu diferența că americanul are o obsesie pentru Harry Potter. Dacă tezele lui Granger erau atât de convingătoare, mă întreb de ce scrierile sale n-au fost preluate de oikumena ortodoxă și au rămas niște speculații de nișă nefrecventate aproape de nimeni? Pe lângă toate acestea, expresia "autor ortodox" nu reprezintă o garanție până la confruntarea cu probele. Să nu uităm că și Eutihie, Arie, Nestorie și alți ereziarhi au fost inițial tot "autori ortodocși", ba unii dintre ei chiar mari asceți și învățați.

În fine, observațiile de mai sus pot fi ignorate, dar o rog pe Fani să-i de-a o replică consistentă profesorului Iulian Damian, de la Facultatea de teologie din Iași, catedra de Istoria și Filozofia Religiilor, care a scris un articol foarte echilibrat pe tema "fenomenului Harry Potter".

http://www.saladelectura.cnet.ro/200...agheta-magica/
Multumesc pentru articol. L-am citit mai intai, o sa il studiez si daca am ceva inteligent de spus (sau in fine, daca mi se pare mie inteligent :-) ) o voi face.
Am deja niste idei dar nu vreau sa le risipesc acum inainte sa le pun in ordine.

M-ar interesa daca ai putea sa regasesti studiile de care ziceai ca arata ca Rowling foloseste netraditional si alandala simbolurile. Nu am gasit nimic pe net.

Evident, faptul ca un autor se declara ortodox nu inseamna ca tot ceea ce ii iese din gura este ortodox. Am vrut numai sa semnalez ca exista si autori care fac parte din Biserica ortodoxa care analizeaza aceasta carte in directia pe care am propus-o eu.
De ce nu a facut mare valva teoria lui Granger in lumea ortodoxa? Este asta neaparat un criteriu ca teoria lui ar fi fantezista sau falsa?
Oare oricine spune ceva adevarat in lumea ortodoxa este direct aplaudat de tot restul?
Nu sunt de acord cu tot ce scrie Granger, dar linia generala nu mi se pare gresita. Diferenta principala intre Rowling si C.S. Lewis si Tolkien este epoca in care scriu: intre ei este o bucata de timp de vreo 50-60 de ani. Rowling este 'postmoderna', si evindent nu poate trata in acelasi fel teme traditionale.

Raman la ideea ca ar trebui sa ne bucuram sa-l gasim pe Hristos oriunde. Inclusiv intr-un roman 'pentru popor' de tip postmodern.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote