Subiect: Bigotism
View Single Post
  #102  
Vechi 03.01.2016, 20:24:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

La multi ani ! la toata lumea.
In urma cu cativa ani nu am fost suficient de intelept am jignit cu vorbe, cand mi s-a replicat si nu am ramas dator.Trec cateva luni si niste jigniri mari pe Internet m-au lovit .Am stat sa cuget o vreme, si am ajuns la concluzia ca prima oara am "vorbit"(ma rog am scris) eu usuratic(ma rog cele doua situatii nu aveau nimic una cu alta), si ca ce dai aia primesti.Mi-am luat o pauza de un an, dupa treaba asta, de pe orice Forum crestin.

De atunci stiu sa tratez Forumurile de pe internet ca si cand as intra pe o sosea cu polei. Si incerc sa le spun si celor din jur, sa le trrateze ca atare ,caci intrand pe un drum cu polei nu ti-ar ajuta prea mult daca cei din jur ar umbla ca pe un drum complet functional.
Concret Internetul cea mai slaba forma de comunicare existenta:EMPATIE aproape zero,la telefon ai macar intonatia glasului celui ce iti raspunde ca feedback.

Uitandu-ma la ce am scris mesajul 65 pe topicul acesta,am sa ii bag o mare vina:nu vreau sa incurajez sau sa exemplific un cuvant care pe alocuri este jignitor sau peiorativ, ptr a deveni cu ajutorul net-ului o norma si ptr alte locuri. Exemplele proaste prind iute.Deci i-as ruga pe moderatori ca partea a doua de la popa incolo ar fi bine stearsa.
Ma gandesc la lupta asta mare care o duc preotii.Cand dobori conducatorul, i-ai zdrobit si pe cei de sub el.L-au omorat pe Mihai Viteazu si cateva sute de ani nici macar nu ne-am gandit ca am putea sa facem ce a infaptuit el.
Imi aduc aminte de incercarile care le aveam dinainte de Facultatea de Teologie, care erau ca niste purcei si cele de dupa..., una singura era ca un leu.Una singura era mai mare ca toate incercarrile dinainte .

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Este problema lor. Prin unele părți este folosit în sens bun și normal așa ar trebui să fie peste tot.
Deci nu as vrea sa stric obiceiul celor care il folosesc in zone ca cea de mai sus.

Avem o deosebita responsabilitate cand vorbim intre noi,sau cu atat mai mult cand vorbim desprre slujitorii lui Dumnezeu ,despre Dumnezeu cred ca nici macar nu trebuie sa mai subliniez!
Un om care a facut multa puscarie in inchisori pe vremea comunistilor, ne lasa o poezie foarte folositoare, despre importanta a ceea ce lasam in urma noastra,despre responsabilitate:
Traian Dorz - O, OM!...

O, om!… ce mari raspunderi ai
de tot ce faci pe lume!
De tot ce spui în scris sau grai,
de pilda ce la altii-o dai,
caci ea mereu spre iad sau rai
pe multi o sa-i îndrume!


Ce grija trebuie sa pui
în viata ta, în toata,
caci gândul care-l scrii sau spui
s-a dus... si-n veci nu-l mai adui,
dar vei culege roada lui
ori viu, ori mort odata.

Ai spus o vorba – vorba ta,
mergând din gura-n gura,
va veseli sau va-ntrista,
va curati sau va-ntina,
rodind samânta pusa-n ea
de dragoste sau ura.


Scrii un cuvânt – cuvântul scris
e-un leac sau e-o otrava!
Tu vei muri, dar tot ce-ai zis
ramâne-n urma-un drum deschis
înspre Infern sau Paradis,
spre-ocara sau spre slava.

...

Vorbele pot nu doar "ucide", ci pot si "rani" sufletul.Aveti toata poezia la:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=17734&page=6
mesajul 60.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote