Subiect: LAZAREV
View Single Post
  #19  
Vechi 27.05.2009, 12:48:37
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danliviu Vezi mesajul
deci noi trebuie sa iubim toti oamenii pentru ca toti il au in ei pe Dumnezeu!toti de la medic,taran,profesor,profet,criminal,hot,soldat,po litician,traficant-oricine,trebuie sa-i iubim pe toti!e greu de facut asta,nu??????
lumea spune:cum sa iubesc pe criminal,pe hot,pe traficant????nu e normal asta-spune lumea!
de la o ruda de-a mea care a citit putin din Lazarev dar are gandirea lui, am auzit ceva si doresc sa va impartasesc si, totodata, sa comentez:
daca eu [adica el] merg pe strada si fur de la cineva 500ron, dar acela, la randul lui, luase prin mijloace murdare de la altcineva acesti bani, eu [adica el] nu am facut pacat deoarece prin aceasta actiune am facut o echilibrare

Deci aceasta persoana nu considera ca a pacatuit in momentul in care fura. Ci mai pacatuieste justificandu-si pacatul.
Chiar Lazarev, declarandu-se ortodox, inseamna ca si cele 10 porunci le are, deci si : "Sa nu furi.", deci, conform acestei porunci, a fura este pacat, fara nici o forma de toleranta.

Adica, daca furi o paine dupa 10 zile de nemancare, este pacat mai mic, iar daca furi bani pentru a pleca in excursie este pacat mai mare, dar toate sunt pacate si, implicit, ar trebui urmate, cel putin, de pocainta, daca nu si de intoarcere. Iar persoanei respective ii lipseste si pocainta, dar sa se mai intoarca si sa nu mai fure ! Deci aceasta gandire o da Lazarev.
Citat:
În prealabil postat de danliviu Vezi mesajul
Dumnezeu este in toti si in toate asa ca dragostea noastra tre sa se reverse asupra tuturor!
Lazarev a spus asta,si au spus si multi altii inaintea lui!
e foarte greu de inteles si de aplicat dar cei care au ajuns sa inteleaga asta sint fericiti!Asa L-am cunoscut!
Nu ti se pare destul de ciudat ca sa ajungi la un moment dat sa faci referire de mai multe ori la Lazarev decat la Dumnezeu si la Domnul nostru Iisus Hristos si la Preasfanta si Preacurata lui Maica, Mama noastra, a tuturor? Deoarece aceasta am observat la persoanele care il venereaza pe Lazarev : "Lazarev a spus...", "...am citit in Lazarev...", "da, asa spune si Lazarev...", "pentru ca Lazarev..."...

Doamne ajuta!
Reply With Quote