View Single Post
  #133  
Vechi 20.07.2009, 08:59:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Evreulcelales

Ca daca te referi la evrei, ei au UN Dumnezeu si trei stramosi [COLOR=red](shi Ever cine este?)[/COLOR]. La evrei, Dumnezeu nu este cineva care face copii (si desigur ca nu cu o femeie maritata la altul, scuzati) [COLOR=blue](era fecioara curata shi s-a logodit dupa ce avea pe Hristos, deci era inainte luata de Dumnezeu de sotzie, deci eshti in eroare, shi nu te scuz cand o acuzi de adulter!)[/COLOR] Dumnezeu nu are nevoie sa faca copii ca El poate crea ce vrea fara ajutorul unei femei [COLOR=blue](il confunzi pe Dumnezeu cu Zeus sau Zmeus cu minunile shi scamatoriile lui, poi crezi ca Dumnezeu face abuz? face violentza? cum sa face ce vrea El? crezi ca de aia a facut pe om ca sa faca ce vrea cu El in sensul ca face orice rautate shi uraciune cu omul? orice minune absurda?)[/COLOR]. Se aude logic si bineinteles? [COLOR=red](nu se aude logic shi bineintzeles ci se aude mincinos shi acuzator fals)[/COLOR] Ista este Judaismul [COLOR=blue](asta este Judaismul? inseamna ca nu ai citit shi nu ai intzeles ce inseamna Judeu sau Iudeu, ci repetzi shi dumneata minciunile celor ce au mintzit mult shi urat de tot).[/COLOR]
Din antichitate ,"sportul national" a evreilor (religiosi in special) este a lua o foaie din VT si a intelege toate aspectele textului pana la nivelul de cuvinte singure.Rezultatul este o teza logica si explicata fara ajutorul de cuvinte bombastice insa care nu spun aproape nimic[COLOR=red] (poi cuvintele bombastice sunt tocmai concluziile lor absurde, ca in text shi din analiza textului s-ar pricepe Adevarul, dar tocmai ca bomboana de pe tort vine la final, din putzul gandirii unoara, ca daca ar face asha cum spui atunci ar fi priceput Adevarul, daca eu care sunt mai prost shi mai superficial l-am priceput, deci ei nu vor sa-l priceapa)[/COLOR]. Daca in text,cineva a spus ceva, se controleaza toate posibilitatile de intelegere a celor spuse,bazate pe stirea VT in intregime aproape pe de rost inclusiv intelesul lui. Evreii nu sunt superoameni ci din primul moment a lor,dau o mare importanta invataturii. Cei religiosi cu VT si cei laici la universitati. Asta este mentalitatea lor. Acuma iarta-ma ca eu te corectez. [COLOR=blue](nu ma corectezi dar nu m-ash supara ci spui ca deshi studiaza mult shi se straduie mult, spui ca tot nu ajung la Adevar... asta inseamna ca nu au Duhul... caci fara Duhul nu ai cum cunoashte Adevarul... shi n-am zis ca nu s-ar stradui asha cum spui dumneata, deci precis o fac dar iata ca le este unora in zadar, deshi ar fi putut pricepe Adevarul din Text asha cum au priceput Moisi, sau Ilie sau totzi proorocii shi porporul dreptcredincios din Vechime) [/COLOR]

[COLOR=red]deci cine este parintele Evreilor? Eber sau ma inshel? sau cine sunt parintzii? Sarra nu face parte din Parintzii evreilor de exempu?[/COLOR]
Reply With Quote