View Single Post
  #134  
Vechi 20.07.2009, 09:20:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Ca eu nu sunt preocupat deloc de mantuirea mea si de toate cuvintele dumitale care, scuza, mie mi se par goale de interes. Cuvinte-cuvinte si cuvinte care le irosesti pe un necredincios ca mine.
Adevarul este ceva relativ si ai fi trebuit sa sti asta ca ce este adevarat pentru dumneata poate nu este pentru mine si invers. Nu te obosi sa ma convingi sa fiu crestin ca nici bun evreu(religios) nu sunt.
Evreii nu "au rabin" cum crestinii au popa.Evreii la shil sau la templu se roaga singuri, fara ajutor.Rabinii fac nunti si ingroapa mortii. Cand evreii,in special credinciosii simt nevoie ca sa primeasca vreo indrumare merg la rabin si se sfatuiesc cu el.Nu pentruca poate face minuni,cica ci pentruca rabini,in general sunt inteligenti si invatati.
Vrei sa sti cum sa discuti cu mine? Intreaba-ma ce nu sti despre Judaism si o sa-ti raspund. Iti promit solemn ca nu vreau sa te convertesc la judaism.Din partea dumitale, ca acuma sti cu cine ai de afacere,pacat sati pierzi vremea cu explicatii bazate pe NT ca noi evreii nucredem in Ea.
In VT goi este popor care nu este de origina evreu. Cuvantul nu are nimic cu gol de imbracaminte.
Noi crestinii avem preoti ,nu popi.
Popii sunt cei de pe cartile de joc.
Foarte frumos pentru evrei ca nu vor sa converteasca ,dar care dintre evrei au dus timp de 2000 ani o lupta sustinuta impotriva crestinilor ,de pe vremea apostolilor,(vezi faptele apostolilor)pina in zilele noastre?
As vrea sa stiu si eu ,care dintre ei ,pentru ca au existat evrei care au fost in fruntea miscarilor comuniste in Rusia ,Romania si poate si in alte tari si tot ce s-a intamplat apoi ,inchisori ,lagare a fost indreptat impotriva credintei crestine.Temnitele au fost pline de preoti ,calugari ,intelectuali crestini.
Reply With Quote