View Single Post
  #169  
Vechi 11.03.2010, 01:20:55
quester3 quester3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Mesaje: 6
Implicit

Nu am spus ca romanii nu au fost vinovati pentru uciderea lui Iisus ba dimpotriva (asa cum am sustinut pe alt thread) desi au comis acest pacat din ratiuni cu totul straine de religie. Pe de alta parte nu vad de ce ne incapatanam sa nu vedem dincolo de niste stereotipuri desi dupa cum se stie de cele mai multe ori este mai simplu sa generalizam decat sa fim manifestam deschidere unii fata de ceilalti. Daca este vorba de stereotipuri imaginea care rezulta din spusele persoanelor apropiate mie care au cunoscut evrei este ca acestia sunt niste oameni cu suflet, morali si neinclinati spre intriga sau spre a-si ataca semenii.
Oricum acest forum este destinat schimburilor de pareri pe teme religioase, nu disputelor politice sau de alta natura, iar aceste deviatii spre controverse care uneori nu sunt fondate decat pe niste pseudo-argumente subiective este deranjanta si deformeaza premizele acestui forum. Mai ales pentru ca se afla pe un forum crestin cei care contribuie ar trebui sa isi asume cu mai multa responsabilitate calitatea de crestini.
Mentionarea legaturii intre Iisus si Moise este justificata in sensul in care Moise reprezinta legea veche iar Iisus o substituie, in fapt implinind-o, iar aceasta legatura este asa cum am aratat revelata de Dumnezeu-Tatal. Dumenzeu este unul desi intreit in persoana si trebuie sa fim constienti de legatura dintre VT si NT care impreuna compun scenariul divin al mantuirii.
Reply With Quote