View Single Post
  #103  
Vechi 16.07.2011, 18:51:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Fratilor haideti sa nu mai judecam pe altii.
Iar in legatura cu stilul nou si vechi, stiu o poveste despre un calugar din Sfantul Munte Athos care s-a rugat mult la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pentru un raspuns, care dintre calendare e bun si care nu. Dupa multe zile si nopti de rugaciune au aparut multi multi demoni care l-au batjocorat si l-au batat pana aproape de moarte numai ca sa fie salvat de Nascatoarea de Dumnezeu Maria care ia spus ca daca el crede ca in asta se afla mantuirea atunci demonii il asteapta dupa moarte.

Eu sincer cred ca ar trebui sa discuti cu el foarte bine situatia asta si sa-i spui sa aiba rabdare si intelegere.
Cred ca n-ai inteles mare lucru din pilda respectiva, daca ai sa stai sa meditezi la ea ai sa-ti dai seama ca ii incrimineaza foarte pe stilistii de la noi.

Pentru ca desi majoritatea celor care au ramas pe vechi, n-au rupt comuniunea cu Biserica Ortodoxa, ei au facut-o, facand din calendar o problema de mantuire si daca dupa pilda asta, daca cel care numai o indraznit sa puna problema asa o primit bataie mare de la draci, pai ei ce au sa patimeasca?
Reply With Quote