View Single Post
  #8  
Vechi 29.09.2013, 12:23:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Atentie totusi sa nu ajungem ca iudeii care in ziua de sabbat nu misca nici degetul. Si ei se dedica rugaciunii si sarbatorii cu familia, in acea zi. Dar pentru ei totul devine munca si deci interzis.
Iisus Hristos a spus in pilda sa cu omul vindecat in zi de sarbatoare ca mai importanta este credinta si fapta buna.
Exista lucruri care nu pot fi interzise duminica si a spus-o si El.
Nu am acum pilada la indemana s-o citez.

Oamenii la tara trebuie sa ingrijeasca de animale si sa ude gradina (vara) si duminica. Si se duc ei si la biserica.
La fel daca ai copii mici sau batrani, bolnavi de ingrijit. Chiar mai trebuie/poti sa speli un scutec murdar, sa faci ceva de mancare.

Slujba si rugaciunea nu trebuie neglijate.
Duminica este si o zi de odihna personala, in care, macar in ziua aia nu mai robotesti. Si este si o zi dedicata familiei. Macar dupa slujba.

Din fericire magazinele si alte pravalii sunt inchise duminica, iar ca sa cumperi un suc sau un pachet de biscuiti nu cred ca este un pacat si acele lucruri n-ar fi bune.
Nu trebuie sa exageram (poveste aia cu pestii prinsi duminica mi se pare cam exagerata). Acum un sport facut duminica nu este pacat (repet, facut dupa slujba) si cred ca nici pescuitul de placere. Pescuitul ca meserie este oprit insa.

Cu tunsul si rasul duminca, nu stiu cum este. E bine ca dupa slujba sa nu te speli pe cap/fata, fiind miruit. In rest nu stiu.

Si am anumite nelamuriri totusi: anumite lucruri se pot face si cu gandul la Dumnezeu, sau chiar rugandu-te: calcat, cusut, tricotat.
Unde ar fi totusi limita si explicatia?

Mai exista si oameni care trebuie sa lucreze duminica prin natura profesiei/meseriei lor: medici, alti oameni care au garzi/dispecerate, munca la foc continuu in fabrici, transportul in comun, artistii care au spectacole, radio, televiziune, etc.
Si pe aceia ii stie Dumnezeu si ii ocroteste.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote